Anasayfa /  Foto Galeri

Dilek Kaya İmamoğlu: Kız çocuklarına bu kez sinemayla ilham vermek istedik

Kız çocuklarının eşit ve güzel yarınlara ulaşması için Dr. Dilek Kaya İmamoğlu’nun fikir öncülüğünde hayata geçen Büyüt Hayallerini projesi, özel bir başlangıç daha yaptı. İstanbul Vakfı ile Türkiye Sinema ve Audiovisüel Kültür Vakfı (TÜRSAK) iş birliğinde Büyüt Hayallerini Kısa Film Yarışması düzenlendi. İlk kez düzenlenen yarışmada dereceye giren filmler, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ve Dr. Dilek Kaya İmamoğlu’nun katıldığı programda ödüllendirildi.

Dilek Kaya İmamoğlu: Kız çocuklarına bu kez sinemayla ilham vermek istedik - Sayfa 1

Kız çocuklarının eşit ve güzel yarınlara ulaşması için Dr. Dilek Kaya İmamoğlu’nun fikir öncülüğünde hayata geçen Büyüt Hayallerini projesi, özel bir başlangıç daha yaptı. İstanbul Vakfı ile Türkiye Sinema ve Audiovisüel Kültür Vakfı (TÜRSAK) iş birliğinde Büyüt Hayallerini Kısa Film Yarışması düzenlendi. İlk kez düzenlenen yarışmada dereceye giren filmler, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ve Dr. Dilek Kaya İmamoğlu’nun katıldığı programda ödüllendirildi. Törende konuşan Dr. İmamoğlu, projeyle ilgili duygularını “İstedik ki sinemanın gücüyle başarılı kadın hikâyelerine dikkat çekelim, kız çocuklarına sinema aracılığıyla da ilham vermeye devam edelim. Bunu yaparken yaratıcı, hayal gücü yüksek, sosyal sorumluluk bilinci taşıyan sinemacılara da destek olalım. Bu amaçlarla ‘Başarılı Kadın Hikâyeleri’ temasıyla Büyüt Hayallerini Kısa Film Yarışması’nı hayata geçirdik” ifadeleriyle paylaştı. İBB Başkanı İmamoğlu Türkiye Kadın Voleybol Takımının zafer yolculuğuna dikkat çektiği konuşmasında, “Toplumun içinde öyle bir insan çıkabiliyor ki, öyle bir mucize, öyle bir yaratıcı kimliğe ya da sanatçıya dönüşebiliyor ki, o insanın hayatı bir anda değiştirebiliyor, ülkeyi. Her birimiz herhalde kabul ederiz ki 12 genç kadının sporda koyduğu maharetli yolculuk bir anda toplumumuzu nasıl morallendirdi… Bu değerli adımların her birinin aslında genç bir arkadaşımızın hayatına kattıklarının muhtemeldir ki toplum ilerleyen zamanlarda, 10-20-30 yıl sonra muazzam çıktılarını elde edecek ve bununla gurur duyacaklar” diye konuştu. 

Dilek Kaya İmamoğlu: Kız çocuklarına bu kez sinemayla ilham vermek istedik - Sayfa 2

İstanbul Vakfı çatısı altında hayata geçen Büyüt Hayallerini projesi, kız çocuklarının önünden ekonomik, toplumsal ve sosyolojik engelleri kaldırmak için başladığı yolculuğunda önemli bir adım daha attı. Başarılı kadın hikâyelerine dikkat çekmek amacıyla, İstanbul Vakfı ve Türkiye Sinema ve Audiovisüel Kültür Vakfı (TÜRSAK) iş birliği ile Büyüt Hayallerini Kısa Film Yarışması’nın ilki düzenlendi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) kapsamlı restorasyon projesiyle İstanbul’un kültür-sanat hayatına kazandırdığı Artİstanbul Feshane’de gerçekleşen   programa İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Büyüt Hayallerini projesinin fikir öncüsü Dr. Dilek Kaya İmamoğlu, İstanbul Vakfı Genel Müdürü Perihan Yücel, TÜRSAK Vakfı Başkanı Cemal Okan ile yarışmanın finalistleri katıldı. 

Dilek Kaya İmamoğlu: Kız çocuklarına bu kez sinemayla ilham vermek istedik - Sayfa 3

CUMHURİYET’İN EŞİT BİREYLERİ OLARAK YETİŞMELERİ İÇİN 

Programda konuşan Dr. Dilek Kaya İmamoğlu’nun özetle şunları söyledi:

“Büyüt Hayallerini eğitimi, özellikle kız çocuklarının eğitimini ve toplumsal cinsiyet eşitliğini odak noktasına koyan bir proje. Proje kapsamında ilk olarak hayallerinin peşinden koşan, büyük mücadeleler vererek sınırları aşan, hayata ışık tutan 40 kadının başarı hikâyelerini anlatan ‘İlham Veren Kadınlar’ kitabını yayınladık. Bu kitabın geliriyle kız çocuklarımıza burs sağlamaya başladık. 300 öğrenciye burs vererek başladığımız yolculukta bu yıl 3000 öğrenciye ulaşacak olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Bunun yanı sıra birçok farklı alanda etkinlikler, eğitimler, buluşmalar ile bursiyerlerimizin gelişimine katkıda bulunmayı sürdürüyoruz. Hedefimiz gençlerimizin çağdaş, kendi ayakları üzerinde durabilen, kendisi, ülkesi, çevresi için faydalı işler üreten Cumhuriyet’in eşit bireyleri olarak yetişmeleri.”

Dilek Kaya İmamoğlu: Kız çocuklarına bu kez sinemayla ilham vermek istedik - Sayfa 4

“İSTEDİK Kİ…”

İstanbul Vakfı ve TÜRSAK iş birliğiyle Büyüt Hayallerini Kısa Film Yarışması’nın bu yıl ilkini düzenledik. Eğitim ve sanatın birbiriyle çok yakın alanlar olduğuna, eğitimin içinde sanatın çok önemli bir yer tuttuğuna inanıyorum. İstedik ki sinemanın gücüyle başarılı kadın hikâyelerine dikkat çekelim, kız çocuklarına sinema aracılığıyla da ilham vermeye devam edelim. Bunu yaparken yaratıcı, hayal gücü yüksek, sosyal sorumluluk bilinci taşıyan sinemacılara da destek olalım. Bu amaçlarla ‘Başarılı Kadın Hikâyeleri’ temasıyla Büyüt Hayallerini Kısa Film Yarışması’nı hayata geçirdik.”