Anasayfa /  Politika /  Deva Partisi

Mustafa Yeneroğlu, Bakan Ersoy’a “Kanun Hükmü” belgeselinin altın portakal ambargosunu sordu!

DEVA Partisi İstanbul Milletvekili ve Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Yeneroğlu, Yönetmen Nejla Demirci sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla, iki KHK’lının yaşadığı mağduriyeti anlattığı “Kanun Hükmü” belgeselinin 60. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin Ulusal Belgesel Yarışma Seçkisi’nden çıkarıldığını duyurması üzerine konuyu Meclis gündemine taşıdı.

Abone ol
Abone ol 27 Eylül 2023 00:15

YENEROĞLU, BAKAN ERSOY’A “KANUN HÜKMÜ” BELGESELİNİN ALTIN PORTAKAL SEÇKİSİNDEN ÇIKARTILMASINI SORDU:

“Kanun Hükmü belgeselinin Ulusal Yarışma Seçkisi’nden çıkartılmasına ilişkin herhangi bir talepte bulundunuz mu?”

DEVA Partisi İstanbul Milletvekili ve Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Yeneroğlu, Yönetmen Nejla  Demirci sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla, iki KHK’lının yaşadığı mağduriyeti anlattığı “Kanun Hükmü” belgeselinin 60. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin Ulusal Belgesel Yarışma Seçkisi’nden çıkarıldığını duyurması üzerine konuyu Meclis gündemine taşıdı. 

Yeneroğlu, geçmişte de idari makamlar tarafından “Kanun Hükmü” belgeseline benzer şekilde müdahale edilerek belgeselin çekimlerininönlenmeye çalışıldığını, yapılan bireysel başvuru üzerine Anayasa Mahkemesi’nin ifade özgürlüğünün ihlal edildiğine ilişkin kararıyla bu yasaklamanın önüne geçildiğini hatırlattı. 

Kamuoyuna yansıyan bilgilerde, belgeselin film festivalinden çıkarılmasını bizzat Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından talep edildiğinin ve Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’in kayyum tehdidiyle Bakan tarafından 6 kez arandığının ve belgeselin seçkiden çıkartılmasının talep edildiğinin iddia edildiğini belirten Yeneroğlu, konu hakkında Bakan Mehmet Nuri Ersoy’a şu soruları yöneltti: 

‘Bakanlığınızca kayyum atanması ya da başka bir sebeple belgeselin seçkiden çıkarılması için baskı kuruldu mu?’

1. Bakanlığınızca Belediye Başkanı Muhittin Böcek de dahil yetkili herhangi bir kişiden “Kanun Hükmü” belgeselinin Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin Ulusal Yarışma Seçkisi’nden çıkartılmasına ilişkin herhangi bir talepte bulunulmuş mudur? Bu taleple birlikte kayyum atanması ya da başka bir sebeple ilgili kişiler üzerinde baskı kurulmuş mudur?

2. İddia edildiği şekilde belgeselin seçkiden çıkarılmasına ilişkin bir talepte bulunduysanız, buna ilişkin hukuki gerekçeniz nedir?

3. “Kanun Hükmü” belgeseli hakkında Anayasa Mahkemesi’nin hak ihlaline hükmettiği karar yok sayılarak belgeselin seçkiden çıkarılmasını ifade ve sanat özgürlüğü ile bağdaştırıyor musunuz?

Yorumlar