Anasayfa /  Güncel

Denizkurdu 2019 tatbikatı nefes kesiyor! İZLE

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'nca Anadolu’yu çevreleyen üç denizde eş zamanlı düzenlenen tatbikat kapsamında, kara bombardımanı atışları icra edildi 

Abone ol
Abone ol 14 Mayıs 2019 12:27

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'nca Anadolu’yu çevreleyen üç denizde eş zamanlı düzenlenen tatbikat kapsamında, kara bombardımanı atışları icra edildi 

 

Deniz Kuvvetleri Komutanlığınca 131 gemi, 57 uçak ve 33 helikopterle Anadolu'yu çevreleyen üç denizde eş zamanlı düzenlenen en büyük planlı tatbikatlardan Denizkurdu-2019 devam ediyor.

Gölcük Deniz Ana Üs Komutanlığı'ndan dün ayrılan savaş gemileri, gece itibarıyla Çanakkale Boğazı'ndan geçip atış eğitimleri yapılmak üzere ilgili eğitim sahasına birlik halinde intikal etti.

Türk Deniz Kuvvetlerine ait fırkateynler, hücumbotlar ve MİLGEM Projesi kapsamında inşa edilen korvetler tarafından kara hedeflerine fiili atışlar gerçekleştirildi.

Gün içerisinde kara hedeflerine atışın bitmesinin ardından su üstü hedeflerine de atış ve denizde manevralar yapılacak.

Tatbikat kapsamında Saros Körfezi'nde TCG Salihreis Fırkateyni tarafından kara bombardımanı atışları icra edildi. Belirlenen 10 kilometre mesafedeki 2 farklı hedefe TCG Salihreis Fırkateyni tarafından atış gerçekleştirildi. Gerçekleştirilen 10 salvo top atışında önce ilk hedefin imha edilmesinin ardından ikinci hedef yok edildi.

Eğitim başarıyla tamamlandı.

Denizkurdu-2019 Tatbikatı 

Genelkurmay Başkanlığı yıllık tatbikat programı çerçevesinde Deniz Kuvvetleri Komutanlığınca planlanarak Deniz Harp Merkezi Komutanlığı tarafından sevk ve idare edilen Denizkurdu 2019, Karadeniz, Ege Denizi ve Doğu Akdeniz olmak üzere aynı anda üç denizde icra edilecek.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığının son dönemdeki en büyük tatbikatlarından Denizkurdu'na, envanterindeki 131 gemi, 57 uçak ve 33 helikopter ile 25 bin 900 personel katılıyor. 

Tatbikat kapsamında yerli ve milli silah sistemleriyle yüksek süratli su üstü ve hava drone'larına atışlar, gemiden karaya çok namlulu roketatar atışları, vurucu insansız hava aracı atışları, silahlı insansız hava aracıyla atışlar, UMTAS ve L-UMTAS güdümlü mermi atışları başta olmak üzere birçok atış ve eğitim yapılacak.

Tatbikatta, 17-21 Mayıs'ta Karadeniz, Ege ve Akdeniz'de aynı anda kriz ve harp dönemi senaryolarını içeren serbest oyun safhası icra edilecek.

Tatbikat hitamında, 21-24 Mayıs'ta Hopa'dan İskenderun'a kadar Karadeniz, Ege Denizi ve Doğu Akdeniz sahillerinin tamamını kapsayacak şekilde tatbikata iştirak edecek 85 gemi tarafından 31 yurt içi, 2 yurt dışı liman ziyareti yapılacak, gemiler halkın ziyaretine açılacak ve şehit aileleri ile gaziler ağırlanacak. 

Deniz canlıları ve yaşadıkları çevrenin korunması için her türlü tedbirin alındığı tatbikat, 25 Mayıs'ta sona erecek.


Yorumlar