Anasayfa /  Foto Galeri

Denizbank'tan CNN TURK “A’dan Z’ye Gündem” programındaki açıklamlara yalanlama

CNN TURK “A’dan Z’ye Gündem” programında Denizbank soruşturması ile ilgili bilirkişi raporu ve son gelişmelerin konu edilerek konu hakkınada yapılan açıklamlara Denizbank'tan yalanlama geldi. Yapılan Basın açıklamasında söz konusu yayına ilişkin gerekli yasal işlemlerin başlatıldığı açıklandı. İşte Denizbank'ın ilgili o açıklaması

Denizbank'tan CNN TURK  “A’dan Z’ye Gündem” programındaki açıklamlara yalanlama - Sayfa 1

BASIN AÇIKLAMASI: 

CNN TURK televizyonu; 10.05.2024 tarihinde yayınlanan “A’dan Z’ye / Gündem” isimli programında, İstanbul 41. Ağır Ceza Mahkemesi’nin 2023/341 E. sayılı dosyası içinde yer alan CD’lerin ve disklerin görüntü ve çözümünün yapılması sonucu dosyaya giren 24.04.2024 tarihli bilirkişi raporundaki görüntüleri, gerçeğinden farklı olarak üretilmiş bir senaryo içinde, basın ahlakı ve hukuk kurallarına aykırı biçimde ekranlarına taşımıştır. 

            Özellikle vurgulamak isteriz ki; anılan yayında, İstanbul 41. Ağır Ceza Mahkemesi’nin 2023/341 esas sayılı dosyasına ilişkin olarak, Adli Bilişim Uzmanları tarafından hazırlanan 24.04.2024 tarihli bilirkişi raporu bağlamından kopartılmış; adeta içeriği tahrif edilmek suretiyle kamuoyuna servis edilmiştir. 

Yayında gösterilen bilirkişi raporu; Levent Büyükdere şubesine ait olan ve bizzat bankamız tarafından Nisan 2023 tarihinde soruşturma makamlarına teslim edilen, toplam 162 adet CD ve 18 adet disk içinde yer alan güvenlik kamera kayıtlarının incelenmesi sonucu oluşturulan ve İstanbul 41. Ağır Ceza Mahkemesi’nin dosyası içinde yer alan iddianamede müşteki, sanık veya tanık sıfatıyla bulunan kişilerin şubeye giriş ve çıkışları ile şubedeki işlemlerine ilişkin görüntülerin çözümüne ilişkin rapordur.  Rapor;   ilgili yayında iddia edilenin aksine, silinmiş kamera kayıtlarının geri getirilmesi veya kurtarılması suretiyle oluşturulmuş değildir

            Anılan raporda; dava ile ilgili bazı kişilerin hangi tarihlerde şubeye giriş çıkış yaptıkları bir tablo halinde ayrıntılı bir şekilde belirtildiği ve tüm görüntülere “herhangi bir açıklama yapılmaksızın” yer verildiği halde, ilgili yayında söz konusu görüntüler yayıncı tarafından kendilerince yaratılan ve gerçekle ilgisi bulunmayan bir olay örgüsü içinde ve her bir görüntü altına, üretilen senaryoya uygun bir açıklama yapılmak suretiyle servis edilmiştir. 

            Yapılan yayın habercilik etiğine uygun olmadığı gibi; sonucu olarak ortaya çıkan bilgi kirlenmesinin önüne geçmek amacıyla ekte sunulan detaylı açıklamayı yapmak zorunluluğu doğmuştur. 

            Diğer yandan hatırlatmak isteriz ki; daha önce de aynı TV kanalı aynı muhabiri aracılığıyla, ilgili konu çerçevesinde Banka’nın üst düzey yöneticisinin Erzurum’da çekilmiş fotoğraflarını Fransa’da kayak tatilinde çekilmiş gibi aktararak gerçekleri saptıran müşteki avukatını ekranlarına çıkarmış ve yine kamuoyunu yanıltan bir habere imza atmıştı. 

Kamuoyunu yanlış yönlendirme amaçlı ve maksatlı olduğu anlaşılan söz konusu yayınlara istinaden Bankamız, ilgili yayın kuruluşu ve muhabir hakkındaki hukuki süreci de başlatmıştır.  

Bilgilerinize sunarız. 

Saygılarımızla,

DenizBank Finansal Hizmetler Grubu

Denizbank'tan CNN TURK  “A’dan Z’ye Gündem” programındaki açıklamlara yalanlama - Sayfa 2

10 MAYIS 2024 TARİHLİ CNN TURK YAYININDA ÇARPITILAN GÖRÜNTÜLER HAKKINDA DETAYLI AÇIKLAMA: 

1. TERİM ARICAN 

ŞEKLİNDE GÖSTERİLEN GÖRÜNTÜLERİN BİLİRKİŞİ RAPORUNA GÖRE ORİJİNAL HALİ AŞAĞIDAKİ GİBİDİR.

Denizbank'tan CNN TURK  “A’dan Z’ye Gündem” programındaki açıklamlara yalanlama - Sayfa 3

Terim Arıcan, tüm süreçte Seçil Erzan’a 02.11.2022 tarihinde para teslim ettiğini belirttiği halde, “paraların bankada teslim edildiği anlar” alt yazısı ile verilen görüntüler 13.01.2023 tarihine ilişkindir. Terim Arıcan, olay tarihinin çok öncesinden bu yana bankamız müşterisidir. Yayında verilen 13.01.2023 tarihli görüntü, o tarihte gerçek bir bankacılık işlemi olan para çekme işlemi yapmak amacıyla şubeye gelişine ilişkin olup,  bu görüntünün, halen görülmekte olan dava ile ilgisi olmadığı açıktır. 

Denizbank'tan CNN TURK  “A’dan Z’ye Gündem” programındaki açıklamlara yalanlama - Sayfa 4

2. EMRE BELÖZOĞLU-VOLKAN BAHÇEKAPILI

ŞEKLİNDE GÖSTERİLEN GÖRÜNTÜLERİN BİLİRKİŞİ RAPORUNA GÖRE ORİJİNAL HALİ AŞAĞIDAKİ GİBİDİR.