Anasayfa /  Foto Galeri

Cumhuriyet’in ‘100’ü istanbullularla buluştu! İmamoğlu: Cumhuriyet, bu millete çok yakışıyor!

İBB Kültür, Türklerin Anadolu’daki var oluş hikayesini müzik, dans, teknolojik sahne tasarımları ve yaratıcı kostümleri bir araya getirerek anlatan “100” projesini İstanbullularla buluşturdu. Bestesini Fahir Atakoğlu’nun yaptığı, sözlerini Özen Yula’nın yazdığı “100. Yıl Marşı”nın da ilk kez sahnelendiği unutulmaz gecede İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu konuştu

Cumhuriyet’in ‘100’ü istanbullularla buluştu! İmamoğlu: Cumhuriyet, bu millete çok yakışıyor! - Sayfa 1

İMAMOĞLU: CUMHURİYET BU MİLLETE ÇOK YAKIŞIYOR

İBB Kültür, Türklerin Anadolu’daki var oluş hikayesini müzik, dans, teknolojik sahne tasarımları ve yaratıcı kostümleri bir araya getirerek anlatan “100” projesini İstanbullularla buluşturdu. Bestesini Fahir Atakoğlu’nun yaptığı, sözlerini Özen Yula’nın yazdığı “100. Yıl Marşı”nın da ilk kez sahnelendiği unutulmaz gecede konuşan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, “Cumhuriyet, bu millete çok yakışıyor. Sanat, Cumhuriyet’e çok yakışıyor. Artık Cumhuriyet’imizin ikinci yüzyılına adım atıyoruz. Heyecanı yüksek bir yüzyıl olacak. Ve genç bir nüfusa sahibiz. Gençliği olan bu milletin, asla ve asla umutsuzlukla değil, ümitle, mutlulukla, umutla geleceğe bakacağına adım gibi eminim. Bu yeni yüzyılın şiarı; her şey çok güzel olacak. Umutla yaşayacağız, umutla çalışacağız ve mutlaka başaracağız” dedi. 

Cumhuriyet’in ‘100’ü istanbullularla buluştu! İmamoğlu: Cumhuriyet, bu millete çok yakışıyor! - Sayfa 2

Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılını “Demokrasi Yüzyılı” etkinlikleriyle kutlayan İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Kültür Dairesi Başkanlığı, Türklerin Anadolu’daki var oluş hikayesini müzik, dans, teknolojik sahne tasarımları ve yaratıcı kostümleri bir araya getirerek anlatan “100” projesini, 9-10 Eylül tarihlerinde, Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu’nda İstanbullularla buluşturdu. Anadolu ve Rumeli toprakları tarihine damga vurmuş karakterlerden Mustafa Kemal Atatürk’ü Ozan Dolunay, Zübeyde Hanım’ı Vahide Perçin, Fatih Sultan Mehmet’i Burak Deniz, Tarihçi Naima’yı Beyti Engin, Mevlana’yı Tansel Öngel, Mehmet Akif Ersoy’u Ahmet Tansu Taşanlar, Halide Edip Adıvar’ı Sezin Akbaşoğulları, Alparslan’ı Timur Acar ve Yunus Emre’yi Güven Kıraç canlandırdı. Bestesini Fahir Atakoğlu’nun yaptığı, sözlerini Özen Yula’nın yazdığı “100. Yıl Marşı” da ilk kez bu özel gösteride seslendirildi.

Cumhuriyet’in ‘100’ü istanbullularla buluştu! İmamoğlu: Cumhuriyet, bu millete çok yakışıyor! - Sayfa 3

“CUMHURİYET’E YAKIŞAN BİR DAVET OLDU”

CHP TBMM Grup Başkanvekili Gökhan Günaydın, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Şişli Belediye Başkanı Muammer Keskin de orkestra şefliğini Hakan Şensoy’un, koreografisini Cihan Yöntem’in, koro şefliğini Paolo Villa’nın üstlendiği “100” gösterisini İstanbullularla birlikte izledi. Unutulmaz geceye, Dr. Dilek Kaya İmamoğlu da tanıklık etti. Cumhuriyet’e yakışır gösterinin sonunda, Atakoğlu’nun bestelediği “100. Yıl Marşı”nın sözlerini yazan Yula, İmamoğlu çiftini, “Sayın Dilek İmamoğlu ve eşi İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı, yüz akımız Sayın Ekrem İmamoğlu’nu sahneye alabilir miyim” sözleriyle sahneye davet etti. Yula’nın takdiminden duyduğu memnuniyeti “Cumhuriyet’e yakışan bir davet oldu, teşekkür ederim” sözleriyle dile getiren İmamoğlu, şunları söyledi:

Cumhuriyet’in ‘100’ü istanbullularla buluştu! İmamoğlu: Cumhuriyet, bu millete çok yakışıyor! - Sayfa 4

“SANAT CUMHURİYET’E ÇOK YAKIŞIYOR”

“Cumhuriyet, bu millete çok yakışıyor. Sanat, Cumhuriyet’e çok yakışıyor. Bir arada olmak sanatçılarımızla, bu duygularımızı sizlerle hissetmek muhteşem bir şey. Çok özel bir coğrafyada yaşıyoruz. Bu topraklarda yaşamak muhteşem bir duygu, muhteşem bir sorumluluk. 1000 yıla yakındır, milletçe, bu topraklardayız. Ama aynı zamanda binlerce yıllık medeniyetin, bu yüzyıldaki temsilcileriyiz. Binlerce yıllık medeniyetin sorumlularıyız, emanetçileriyiz. İnşallah tarih, insanlık var oldukça, Atatürk'ümüzün bize emaneti Cumhuriyet, bu topraklarda ilelebet yaşayacaktır. Hep birlikte yaşatacağız. Bu milletin bütün evlatları, İstiklal Madalyası sahibidir. Çünkü, bu milletin dedeleri, nineleri çok büyük bir mücadeleyle, bu asrı Cumhuriyet'le geçirmemize vesile oldular. Ben buradan Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları ve bu milletin bütün atasını, dedesini, nesini rahmetle, minnetle anıyorum.”