Erdoğan Türkiye İnovasyon Haftası İnovalig Ödül Töreninde konuşuyor! Canlı izle

Cumhurbaşkanı Erdoğan Türkiye İnovasyon Haftası İnovalig Ödül Töreninde konuştu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye İnovasyon Haftası'nda önemli açıklamalarda bulundu.

   

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye İnovasyon Haftası'nda önemli açıklamalarda bulundu.

Erdoğan'ın konuşmalarından satırbaşları:

IDEF Savunma Sanayi Fuarında çok önemli ürünlerin sergilendiğini gördük. Diğer ülkelerin yarım asırda geldiği yere bizim firmalar 3-5 yıllık gayretle ulaştı.

Ülkemizi hedef alan saldırılar karşısında çok daha güçlü duruş sergileyebiliyoruz. Tuzaklar, tezgahlar karşısından kendi göbeğimizi kendimiz kesmeyi başardık. İnovasyona uygun yapımız bu başarıdaki en önemli sebeptir.

Geçen ay itibarıyla ihracatımız geçen yılın aynı ayına oranla yüzde 5,4 artarak 15 milyar 273 milyon dolara ulaştı. İhracatımızın ithalatımızı karşılama oranı yüzde 84,4’e ulaştı. 2023 hedeflerimize ulaşabilmek için yaptığımız ihracatın katma değerini yükseltmemiz gerekiyor. Türkiye iğneyle kuyu kazma dönemini geride bırakıp, kanatlanıp uçma döneminin eşiğine gelmiş durumdadır. İhracatımızın katma değerini geliştirmek için inovasyona daha çok önem vereceğiz. Yapay zekanın her alanında etkinliğini hissettirdiği bir dönemde konvansiyonel yöntemlerle ön plana çıkamayız.

Ticarileştirmede sıkıntı yaşıyoruz

Reel sektörümüzle, güç kaynağımızla milletimizle el ele verdiğimizde Allah'ın izniyle bunu başaracağımıza inanıyorum. 24 Haziran'la birlikte yeni yönetim sistemimiz bu konudaki en önemli fırsatımızdır. Gittiğimiz her yerde mal ve hizmet ihracatçılarımızın, girişimcilerimizin sesi olmaya, onların önlerini açmaya çalıştık. Ülkemizi çok önemli bir yere getirdik. Sanayicimiz daha çok çalışacak, ihracatçılarımız yeni pazarlar bulacak. İhracatımızın katma değerini yükseltmek için inovasyon, tasarım, teknoloji ve araştırma geliştirmeye daha çok önem vereceğiz. Biz üretkenlikte değil bunu sisteme bağlayıp ticarileştirmede sıkıntı yaşıyoruz. İnşallah bu tür platformlar en ücra köşedeki marangozumuzdan en modern tesisimize kadar her yerde bu anlayışın yerleşmesine katkıda bulunacaktır.

Dijital dönüşümü hızlandırdık

Göreve geldiğimizde ihracat 36 milyar dolardı, biz 169 milyar dolara ulaştık. Bu yıl inşallah ihracat rakamlarını çok daha ilerilere taşıyacağız. Giderek sertleşen rekabet ortamının üreticilerimizin maliyetlerini aşağıya, ürün kalitesini yukarıya doğru çekmeye çalıştığını biliyoruz. Bu zor denklemin çözüm yolu da inovasyon ve yenilikçilikten geçiyor. Tüm kamu kurumlarında dijital dönüşümü hızlandırdık. Bununla birlikte dijital ekonomiyi de hızlandırmış bulunuyoruz. Dijital dönüşüme kritik bir politika olarak sahip çıkıyoruz. İhracatçılarımız, büyük sanayilerimiz, KOBİ'lerimiz başta olmak üzere yeni dönemin ruhunu kavradığına inanıyorum.

Yerli üretimimiz yüzde 68'e çıktı

Türkiye'yi 2023 hedeflerine ulaştırana kadar hiçbirimize durmak dinlenmek yok. Dünyaya ne kadar açılırsak hedeflerimize o derece yaklaşırız. Her ne kadar birileri bizi kendi içimize kapanmaya zorluyorsa bu tuzağa düşmeyeceğiz. Kendimiz, evlatlarımızın umudunu bize bağlamış tüm dostlarımız için her alanda ülkemizi zirveye taşıyacağız. Göreve geldiğimde bizim savunma sanayindeki yerli üretimimiz yüzde 20 idi. Ama şimdi yüzde 68'e çıktı. Bunu yakalamamış olsaydık terörle mücadelede başarıya ulaşamazdık. Bu başarı artarak devam ederken inşallah çok kısa zamanda da terörün belini bu ülkede kıracağız buna inancımız tam.

Bu genç fidanı yeni bir çınara dönüştürmeyi başarırız

17 yılda ülkemizi 3 katından fazla büylütmeyi, ihracatını 4,5 kat, turizmini 4 katına çıkarmayı başarmış bir ülkeyiz. En önemli terör örgütlerini yerle yeksan etmiş bir ülkeyiz. Mesele birlik ve beraberlikse hamdolsun vesayetle mücadeleden darbe girişimlerine kadar her konuda tek yürek, tek yumruk olarak hareket eden bir milletiz. Ecdadın 600 yıllık bir cihan devletinin küllerinden yepyeni cumhuriyet kurmayı başardığı yerde biz bu genç fidanı yeni bir çınara dönüştürmeyi başarırız. İstedikleri kadar birliğimize, beraberliğimize, ekonomimize, sınırlarımıza saldırsınlar. Bu tür operasyonlar sadece bizim hedeflerimize ulaşma azmimizi daha da perçinler ve bizi daha da güçlü kılar.

Bunların paşa keyfi öyle istiyor diye biz küçülelim mi?

Rahmetli Menderes'le demokrasinin, rahmetli Özal'la dışarı açılmanın tadına varan ülkemiz bizim dönemimizde dünyaya açılmaya kavuşmuştur. Türkiye Cumhuriyeti'nin gücünü hisseden her Türk vatandaşı kendini güvende hissediyor. Rekabette olduğumuz kesimler elbette rahatsız oluyor. Türkiye'nin AB'ye tam üye yapılmamasının başka türlü izahı olabilir mi? Çok fazla büyükmüşüz. Şimdi bunlar böyle istiyor diye, bunların paşa keyfi öyle istiyor diye biz küçülelim mi? Boşuna üç çocuk demiyorum. Daha da büyüyeceğiz. Avrupa ülkeleri huzur içinde yaşıyor olmaları Türkiye'nin 4 milyon göçmeni kendi topraklarında misafir etmesine borçludur.

Baharları karakışa döndü

- Hani söz vermiştiniz, 3 + 3 milyar Avro bize ödeyecektiniz, ne oldu? Bunlar dürüst değil, bunların hayatı yalan. Şu ana kadar 35-36 milyar dolar burada harcama yaptık, bundan sonra da yapacağız. Bazıları rahatsızlık duyabilir, duysun.

- Gençler unutmayın, bizim medeniyetimiz ensar ve muhacir olayını çok iyi bilir. Biz şu anda varil bombalarından kaçan bu insanlara kapılarımızı açarak ensar görevini yerine getirdik. Aynı durum bizim de başımıza gelebilirdi. Hamdolsun böyle bir şey yok. Biz bu görevi yerine getirmek suretiyle tüm insanlığa bir ders verdik. Biz kaybeden olmayacağız, yine kazanan olacağız. Bu bölgenin kazananı da yine biz olacağız.

- Para pulu bir kenara bıraktık. Ülkemizin Suriyeli topraklarını yeniden güvenli hale getirme çabalarına destek bulamıyoruz. Hala kafalarında bir Türk baharı özlemi var. Halbuki onların girdiği her yer karakışa dönmüştür. İşte buyrun Avrupa şehirleri cayır cayır yanıyorlar. Daha çok yanacaksınız.

Güncelleme Tarihi: 03 Mayıs 2019, 17:49

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER