Anasayfa /  Güncel /  Gündem

Cumhurbaşkanı Erdoğan: 'Eylem yapan öğrenciler üniversitelere sızmış teröristlerdir'

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2021-2023 Yükseköğretim Akademik Yılı Açılış Töreni'nde konuşma yaptı. Boğaziçi Üniversitesinde ve barınamadıkları için eylem yapan öğrencileri eleştirdi. Erdoğan, 'bunlardan öğrenci olamaz. Bundan olsa olsa ancak işte üniversitelerin içine sızmış teröristlerdir.'' dedi.

Abone ol
Abone ol 05 Ekim 2021 18:03

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları şöyle; Saygıdeğer hocalarım, sevgili öğrenciler sizleri en kalbi duygularımla selamlıyorum. Üniversitelerimizin 2021-2022 yılının hayırlara vesile olmasını diliyorum. Uzaktan da olsa eğitimin devam ettirilmesi elbette önemlidir ancak bunun yüz yüze eğitim tecrübesinin yerini tutmayacağı açıktır. Her türlü tedbiri aldık, eylül ayı başından itibaren okulları açtık.

 YÜZ YÜZE EĞİTİM VURGUSU

Hükümet olarak herkademedeki eğitim kurumlarımızı belirlenen vakitte açmak için her tedbiri aldık. 71 bin okulumuzun tamamı açıktır. Sadece 2 okulda karantina uygulamasına gidildi. Durumuna göre bazı sınıflar karantinaya alınabilir ama okul, ilçe veya il çapındaki bir kapanmayı kesinlikle düşünmüyoruz.

ÜNİVERSİTELERDE YÜZ YÜZE EĞİTİM

Üniversitelerimizde de eğitim-öğretimin kesintisiz sürmesi konusunda kararlıyız. 1990'lı yılların sonunda dahi Türkiye'de 18-22 yaşlarındaki gençlerin okullaşma oranı yüzde 15'lerin altındaydı. 1990'lı yılların ortasından itibaren anti demokratik uygulamalarda toplumsal gerilimlerin merkezine yerleşmişti.

Hükümete geldiğimiz andan itibaren üzerine en kararlılıkla gittiğimiz alanlardan bir tanesi de gençlerimizin çalışmasını artıracak çalışmalar olmuştur. Türkiye'de her ilimizin kendi üniversitesinin olmasını sağladık. Akademik personel sayımız 70 binden 180 binin üzerine çıktı. Artık 18-22 yaş aralığındaki gençlerimizin yüzde 44'ü yükseköğretime ulaşabiliyor. Bir zamanlar üniversite kapılarından içeri alınmayan kızlarımızın, erkeklerin önüne geçmesi hak ve özgürlüklerin geldiği noktanın göstergesidir. Bugün Türkiye kendi evlatları yanında 230 bin uluslararası öğrenciye de ev sahipliği yapıyor. Bu yıl 3 bin 500 burs için 165 bin başvuru aldık.

YENİ KURULAN ÜNİVERSİTELER

Yeni kurulan üniversitelerle ilgili zaman zaman haksız değerlendirmeler yapıldığını görüyorum. Bunlar da zamanla arzu ettiğimiz seviyelere çıkacaklardır. OECD ülkeleri arasındaki ortalaması yüzde 1,4 olan yükseköğretim harcamalarına olan oranı 1,7'ye çıkardık. İnsanlarımızın eğitim seviyesi yükseldikçe ülkemizin siyasi, ekonomik gelişmesi de aynı oranda hızlanmaktadır. Yükseköğretim kurumlarının ülke geneline yayılması, refahın da adil yayılması anlamını taşımaktadır.

"YATIRIMLARA DEVAM EDECEĞİZ"

TEKNOFEST'te ülkemizin dört bir yanından gençlerimizin kendilerine fırsat verildiğinde ne büyük başarılara imza attıklarını görüyoruz. Anadolu'daki evlatlarımızın önünü tekrar kesmek isteyenlere izin vermeyeceğiz. Tam tersine Tüm gençlerimizin kendileri ve ülkeleri için yapacakları her projeye destek olmayı sürdüreceğiz. Yatırımlara devam edeceğiz. Son dönemde yükseköğretim sisteminde yapısal değişiklikler getiren önemli adımlar attık.

BUNLAR ANCAK TERÖRİSTLERDİR

Resktörün arabasının üstüne çıkıp tepinen  bir öğrenci olamaz. Bundan olsa olsa ancak işte üniversitelerin içine sızmış teröristlerdir. Gelişmiş ülkeleri dahi geride bıraktığımız kapasitemiz var.

Erdoğan ayrıca kiralık ev ve yurt bulamayan öğrencilerin eylemlerini de eleştirdi. Barınamayan öğrencilerin sokak eylemlerini hatırlattı. O öğrencilere de Boğaziçili öğrenciler gibi 'terör'suçlamasında bulundu.

Yorumlar