Anasayfa /  Ekonomi

Corona virüsü en çok e-ticarete yaradı

Koronavirüsün Türkiye’de de ortaya çıkmasının ardından vatandaş e-ticaret sitelerine akın etti. Bazı ürünlerde yüzde 300'e varan artış yaşandı.Kaynak: Salgın e-ticarete yaradı

Abone ol
Abone ol 16 Mart 2020 16:42

Koronavirüsün Türkiye’de de ortaya çıkması ve Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi ilan edilmesinin ardından vatandaş e-ticaret sitelerine akın etti.

Dünya genelinde Covid-19 taşıdığı belirlenen kişi sayısı 126 bin 258'e çıktı. Bunların 80 bin 932'si Çin'de bulunurken 12 bin 462’si İtalya'da, 9 bini İran'da, 7 bin 869’u Güney Kore’de, 2 bin 284’ü Fransa'da, 2 bin 277’si ise İspanya'da bulunuyor. Virüsün Türkiye’de de bir hastada görülmesi ve Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi ilan edilmesinin ardından vatandaş e-ticaret sitelerine akın etti. TOBB E-ticaret Meclisi Üyesi Cenk Çiğdemli virüsünün yol açtığı paniğin, internet alışverişlerinde sıra dışı bir hareketliliğe yol açtığını söyledi.

 

Çiğdemli, "2 gündür gıda satışı yapan internet siteleri başta olmak üzere, kolonya markalarının web siteleri, hijyen ürünleri ve medikal ürün satışı yapan e-ticaret sitelerinde daha önce hiç rastlamadığımız bir yoğunluk var. Siteler özellikle kuru gıda ve kolonya siparişlerine yetişemediklerini aktarıyor. Hatta tekstil satışı yapan e-ticaret sitelerinde de bir canlanma oldu. Bunu da alışveriş merkezlerine gitmekten çekinen vatandaşların alışveriş kanallarını online’a yönelttiği şeklinde yorumlayabiliriz" dedi.

 


Bazı kalemlerin satış hacminde yüzde 300’e varan büyümeler olduğnu belirten Çiğdemli, "Maalesef böyle durumlarda ürünleri normal fiyatından daha yüksek fiyatlara satmak isteyen fırsatçılar da ortaya çıkıyor. Vatandaşların fiyat karşılaştırması yaparak satın alma kararı vermesi daha doğru olacaktır” uyarısında bulundu.

Kaynak: Ticimax

Yorumlar