Anasayfa /  Foto Galeri

Çocuklarınızı uyarmanız gereken 6 dolandırıcılık türü

Çocuklar yetişkinlere göre dolandırıcılardan daha fazla etkilenir; dolandırıcılara hazırlıksız yakalanırlar. Kandırılma ve kişisel bilgilerini verme olasılıkları daha yüksektir. Dijital güvenlik şirketi ESET çocukları hedef alan en yaygın dolandırıcılık türlerini listeledi ve bu risklerden korunmaya yönelik önerilerde bulundu.

Çocuklarınızı uyarmanız gereken 6 dolandırıcılık türü - Sayfa 1

Çocuklarınızı uyarmanız gereken 6 dolandırıcılık türü

Çocuklar interneti, arkadaşlarıyla konuşmak, bağlantıda kalmak, ev ödevlerini yapmak, oyun oynamak ve diğer eğlenceli etkinlikler için kullanıyorlar. Ne yazık ki dolandırıcılar, kişisel bilgilerini ele geçirmek, para çalmak ve hatta fidye talep etmek için çocukları hedef alıyorlar.

Çocuklarınızı uyarmanız gereken 6 dolandırıcılık türü - Sayfa 2

Çocukları hedef alan en yaygın dolandırıcılık türleri 

Sahte yarışmalar. 

Bu bir tür kimlik avı dolandırıcılığıdır ve çocuklarla sosyal medya üzerinden iletişime geçen dolandırıcı, onları ücretli bir yarışmaya katılmaya davet eder. Bir yarışma kazandıklarını söyleyerek ödülü almak için kişisel bilgilerini paylaşmasını ister ancak ödül hiçbir zaman gelmez.

Çocuklarınızı uyarmanız gereken 6 dolandırıcılık türü - Sayfa 3

Online sınavlar.

 Online sınavlar, özellikle kendini keşfetmeye çalışan çocuklar için çevrimiçi zaman geçirmenin ilginç bir yoludur. Ancak test sırasında çocuktan nerede yaşadığı, evcil hayvanının adı, en iyi arkadaşının adı veya en sevdiği TV programı gibi kişisel bilgileri paylaşması istenirse durum tehlikeli hale gelebilir. Bu bilgiler özellikle çocuklar tarafından sıklıkla parola olarak kullanılır ve saldırganın çocuğun profiline erişim sağlamasına yol açabilir. Daha sonra dolandırıcılar fidye isteyebilir veya diğer şantaj taktiklerini kullanabilir.

Çocuklarınızı uyarmanız gereken 6 dolandırıcılık türü - Sayfa 4

Online oyunlar. 

İnternet ortamında insanlar, söyledikleri kişiler olmayabilir ve bu durum çevrimiçi oyunlardaki oyuncular için de geçerlidir. Kötü amaçlı kişiler bir çocukla arkadaş olmaya çalışabilir ve daha sonra çocuktan isim, parola ve adres gibi kişisel bilgilerini isteyebilirler. Karşılığında çocuğa bazı oyun “paraları” ya da yeni “görünümler” vaat edebilirler ki bunlar elbette hiçbir zaman çocuğun hesabına geçmez.