Anasayfa /  Politika /  Chp

CHP'den oy sayıma ilişkin yeni açıklama! İşte İstanbul ve Ankara'daki son durum...

Cumhuriyet Halk Partisi Sözcüsü Faik Öztrak, İstanbul ve Ankara'daki oy sayım sürecine ilişkin son durumu aktarıyor. Öztrak Ankara ve İstanbul'daki itirazlara ilişkin "İtirazlar da YSK'nın kararları da iyi niyetli değildir" ifadesini kullandı. Öztrak, "İstanbul'da sayım yapılan sandığın yüzde 49'unda sayım işlemi bitmiştir, Binali Yıldırım 4,153,582, İmamoğlu 4,171,501 oy almıştır. Sayın İmamoğlu, 17,919 oy farkıyla öndedir. Biz oyların yeniden sayılmasından korkmuyoruz" dedi.

Abone ol
Abone ol 06 Nisan 2019 14:00

Öztrak'ın konuşmasından satırbaşları:

 “İtirazlar da YSK’nin kararları da iyi niyetli değil. Atanmış ama partili olan Adalet Bakanı’nın, İçişleri Bakanı’nın elleri elleri oy çuvallarının içinde ne aramaktadır? Bu nasıl bir seçim sürecidir? Dolmabahçe’de Cumhurbaşkanı’nın başkanlığında yapılan ve Ak Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayının da katıldığı toplantıya hangi bakanlar katılmıştır? Bu bakanlara orada hangi talimatlar verilmiştir? Anlaşılan seçim kaybedilince bu durum için planlanmış bir senaryo seçim akşamından itibaren yürürlüğe konmuştur. Sayın Binali Yıldırım önce kaybettiği seçimi kazandığını ilan etmiş, ardından İstanbul’a afişler asılmıştır. Sonra bakanlar ve YSK devreye sokulmuştur. Amaç, oyları çalamayınca milletin iradesini çalmaktır. Seçimden önce en güvenilir seçimler bizde diyenler, sandıklardan Mansur Yavaş ve Ekrem İmamoğlu çıkınca seçimlerde şaibe var demeleri traji komiktir. Kazandığımız seçimi çaldırmayacağız.

Öyle görülüyor ki sandık başında düşülen herhangi bir şerh yoktur. Bu nasıl oluyor, bu kadar adamın gözü önünde. Benim Erdoğan’a tavsiyem, bunlarla uğraşacağına bu adamların görevlerine son vermen. İktidar şerh düşülmemesine rağmen sandıkların tekrar sayılmasını istemiştir. Bu hukuki değildir. Oy çuvallarının mühürleri sökülmüştür. Oyların namusu müdahaleye açık hale gelmiştir.FARK 17 BİN 919 12.30 itibarıyla, bizim örgütlerimizin takip ettiği verilere göre, İstanbul’da sayım yapılan 31 bin 186 sandığın 15 bin 209’unda, kabaca yüzde 49’unda sayım işlemi bitmiştir. YSK’nin son verilerine göre Sayın Binali Yıldırım’ın aldığı oy 4 miyon 153 bin 582’dir. Sayın Ekrem İmamoğlu’nun aldığı oy ise 4 milyon 171 bin 501’dir. Sayın Ekrem İmamoğlu, 17 bin 919 oy farkı ile öndedir. Ortaya çıkan veriler normal koşullarda bu farkın kapanamayacağını göstermektedir. Biz sandıkların sayılmasından korkmuyoruz. Müdahale olmazsa seçimin sonucunun değişmeyeceğinden eminiz.


Yorumlar