Anasayfa /  Politika

CHP Grup Başkanvekili Altay'a DEVA Partisi'nin kararı soruldu

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, partisinin genel merkezinde düzenlediği haftalık değerlendirme toplantısında tek başlarına, kendi logoları ile seçime gireceklerini açıklamıştı. CHP Grup Başkanvekili Altay'a, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında DEVA Partisi'nin kararı soruldu.

Abone ol
Abone ol 27 Nisan 2022 18:55

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında da Gezi Parkı eylemleri davasında yargılanan Osman Kavala'ya ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilmesini eleştirdi. Altay, "Biz bunu talimatla verilmiş karar olarak görüyoruz. Yargı eliyle muhalefeti sindirmek diktatörlerin son numarasıdır. Beyefendiye muhalefeti ortadan kaldırmak için cop, biber gazı, plastik mermi, tazyikli su yetmiyor; şimdi bu işi yargı eliyle yapmak istiyor. Gezi özgürlük çığlığıdır. Gezi doğa ve çevre sevdasıdır. Gezi adalet feryadıdır. Gezi milyonların haykırışıdır" dedi.

'DEMOKRASİDEN YANA OLANLAR KAZANACAK'

Demokrasinin ağır tehdit altında olduğunu ancak her şeye rağmen demokrasiyi koruyacaklarını dile getiren Altay, "Demokrasiden yana olanlarla tek adamdan yana olanlar arasında gerçekten önemli bir süreç izleyeceğiz. Şüphesiz demokrasiden yana olanlar kazanacak" diye konuştu.

Ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Altay, DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan'ın seçime kendi logo ve adlarıyla gireceğini açıklamasıyla ilgili, "Geçmişte de seçime girdik. Millet İttifakı olarak girdik. CHP ayrıydı, İYİ Parti ayrıydı, Saadet Partisi ayrıydı. Hiçbir sorun görünmüyor" dedi.

CHP Grup Başkanvekillerinde Özgür Özel de, ittifakta bir sorun olmadığı belirterek şunları ifade söylemişti:

"İttifak partileri ittifak içinde kendi logolarıyla yer alıyor. Şu ana kadar Millet İttifakı 4 partiden oluşuyor. 6'ya genişleme durumu var. 6'ya genişleyecek olursa da DEVA, kendi ismi ve logosuyla katılacağını ifade ediliyor.

'Tek bir liste olur mu?' soruları akıllara gelmişti. DEVA, kendi adını logosunu kullanacağını duyurdu. Bu ittifakla ilgili bir sıkıntıya işaret etmiyor. İttifak partileri ittifak içinde kendi logolarıyla yer alıyor. Şu ana kadar Millet İttifakı 4 partiden oluşuyor. 6'ya genişleme durumu var. 6'ya genişleyecek olursa da DEVA kendi ismi ve logosuyla katılacağını ifade ediliyor."

"BELİRSİZLİKLERİN ORTADAN KALKMASI AÇISINDAN KIYMETLİ"

"Kendi pozisyonlarını açıklama doğrultusunda kıymetlidir" diyen Özel, "Seçimlere doğru ilerlerken bazı belirsizliklerin ortadan kalkması açısından kıymetlidir" ifadelerini kullandı.

Özel, şöyle konuştu:

"Millet İttifakı'nın yol haritası orada. Cumhur İttifakı'nın adayı da daha ilan edilmiş değildir. BBP ile fotoğraf çektirmekten çekinen bir MHP var. Bir üçlü fotoğraf yok. Destici, herkese laf yetiştiriyor ama fotoğrafa giremiyor."

Yorumlar