Anasayfa /  Kültür sanat

Cemil Kavukçu'nun kaleminden öykü kitabı: Gölgeli Muhabbetler

1983'te yayımlanan ilk kitabı Pazar Güneşi'nden beri bize en olmayacak yerlerden, hiç beklemediğimiz zamanlardan, asla ummadığımız kişilerden bulup çıkarıverdiği öyküleri anlatan Cemil Kavukçu, Gölgeli Muhabbetler'de de hikâyesine kaldığı yerden devam ediyor.

Abone ol
Abone ol 22 Nisan 2024 02:55

Cemil Kavukçu, kırk yılı aşkın süredir öyküleriyle okurlarını mutlu etmeye devam ediyor.

Öykü çok uzakta değil.

Bak ne anlatacağım, diyorum karşımdaymışsın gibi ve sen gülmeye -yok lıkırdamaya- hazır bir yüzle bakıyormuşsun gibi. Belki de kuşkuyla bakacaksın çünkü son günlerde pek keyfin yoktu, beni dinliyormuş gibi yapıyordun ama aklın başka yerdeydi. Senin eski halini, her şeye boş veren, dünya umurunda değilmiş gibi lıkır lıkır gülüşünü, saçma sapan sorularını ve gölgeli muhabbetlerimizi çok özledim. Bu zorlama olacak, biliyorum, yine de denemek istiyorum.
 
1983'te yayımlanan ilk kitabı Pazar Güneşi'nden beri bize en olmayacak yerlerden, hiç beklemediğimiz zamanlardan, asla ummadığımız kişilerden bulup çıkarıverdiği öyküleri anlatan Cemil Kavukçu, Gölgeli Muhabbetler'de de hikâyesine kaldığı yerden devam ediyor.
 
Tek başına da ayakta duran ama birbirine sataşmadan da edemeyen, sonuna gelindiğinde okuyanı bir dostla vedalaşmış gibi hüzünlendiren öyküler bunlar.
Cemil Kavukçu, on yıllardır yazdıklarıyla genç yazarlara önemli bir ders veriyor: Öykü çok da uzakta değil.

Kitap Adı: Gölgeli Muhabbetler
Yazar: Cemil Kavukçu
Yayınevi: Can Yayınları 
Dizi: Çağdaş 
Tür: Öykü
Sayfa Sayısı: 96
Fiyatı: 85,00 TL 

CEMİL KAVUKÇU KİMDİR

1951'de İnegöl'de doğdu. İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Jeofizik Mühendisliği Bölümü'nü bitirdi. Öyküleri, 1980'den bu yana çeşitli dergilerde yayımlandı. Patika adlı eseriyle 1987'de Yaşar Nabi Nayır Öykü Ödülü'nü, 1996'da Uzak Noktalara Doğru adlı öykü kitabıyla Sait Faik Hikâye Armağa­nı'nı, 2009'da Angelacoma'nın Duvarları adlı anlatısıyla Sedat Simavi Edebiyat Ödülü'nü, 2013'te de Erdal Öz Edebiyat Ödülü'nü kazandı.

Yorumlar
Çok Okunanlar