Anasayfa /  Foto Galeri

Canan Karatay, bakterilerden koruyan gizli tarifini paylaştı! Bir daha hasta olmayacaksınız...

Son zamanlarda sıklıkla görülen uyuz salgınıyla ilgili önemli uyarılarda bulunan Prof. Dr. Canan Karatay, bakterilerden koruyan gizli tarifini paylaştı. Bu yöntemle tüm salgın hastalıklardan korunun.

Canan Karatay, bakterilerden koruyan gizli tarifini paylaştı! Bir daha hasta olmayacaksınız... - Sayfa 1

Prof. Dr. Canan Karatay, ev hanımlarını üstüne basa basa uyardı. Bu yöntemle tüm salgın hastalıklardan korunun. Bir bardak suya karbonat atın ve mucizeye tanık olun. Bir daha ne siz ne de çocuğunuz hasta olmayacak. İşte karbonatın inanılmaz faydaları...

Canan Karatay, bakterilerden koruyan gizli tarifini paylaştı! Bir daha hasta olmayacaksınız... - Sayfa 2

Havaların birden soğumasıyla birçok hastalık etkisini göstermeye başladı. Bu hastalıklardan biri olan uyuz salgını son günlerde hızla yayılıyor. Özellikle okulların açılmasıyla çocuklarda görülen bu salgın alerjik ve diğer hastalıklara yol açabiliyor. Peki uyuz salgınından nasıl korunuruz? Konuyla ilgili önemli açıklamalarda bulunan Canan Karatay ev hanımlarını uyardı. Bu yöntemle tüm virüslerden korunun.

Canan Karatay, bakterilerden koruyan gizli tarifini paylaştı! Bir daha hasta olmayacaksınız... - Sayfa 3

UYUZ HASTALIĞI İNSANLARA NASIL BULAŞIR?
Uyuz genellikle hasta olan biriyle doğrudan ve uzun süreli yakın temas ile bulaşır. Kişiden kişiye genellikle 15-20 dakikalık bir sürede bile yakın temasla (aynı yatakta yatma, ele ele tutuşma gibi) bulaşabilir. Yatak takımı, giysi ve havlu gibi kişisel eşyaların ortak kullanımı uyuzun bulaşmasını ve yayılmasını kolaylaştırır.

Canan Karatay, bakterilerden koruyan gizli tarifini paylaştı! Bir daha hasta olmayacaksınız... - Sayfa 4

UYUZ HASTALIĞININ BELİRTİLERİ NELERDİR?
Uyuzun en önemli belirtisi şiddetli gece kaşıntısıdır. Kaşıntı, kişinin yatağa girip ısınması ile artar ve kişiyi uykudan uyandırabilecek şiddette iken gündüzleri daha hafiftir. Kaşıntı genellikle el parmak araları, el bileğinin iç yüzü, bilekler, koltuk altları, dirsekler ve kasıklarda görülmekle birlikte tüm vücutta görülebilmektedir. Hastalığın en belirgin bulgusu parmaklar arasında dalgalı kirli bir çizgi halinde görülen, uyuz böceğinin içinde yaşadığı, gri beyaz renkli, 1-10 mm uzunluğundaki tünellerdir. Kişilerde özellikle geceleri artan şiddetli kaşıntı ve deride görülen içi su dolu keseciklerin görülmesi uyuz şüphesini arttırır. Böyle bir durumla karşılaşıldığında bir an önce Sağlık Kuruluşuna başvurulmalıdır.