Anasayfa /  Ekonomi

Çalışma Bakanı Vedat Bilgin açıkladı! Asgari ücrete düzenleme!

ÇAIŞMA ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, milyonlarca asgari ücretlenin beklediği müjdeyi verdi. Temmuz zammına ilişkin emekli ve memurlar için flaş açıklamalarda bulunan Bilgin, "Çalışan işçilerimizle ilgili de düzenleme yapacağız" dedi.

Abone ol
Abone ol Editör Mehmet Durna 24 Haziran 2022 15:51

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, asgari ücret, memur ve emekli maaşlarına Temmuz zammına ilişkin flaş açıklamalarda bulundu. Bilgin'in açıklamaları:

- Yüzde 7'nin üzerinde büyüyeceğiz. Çözüm yolu orada ama biz ekonomideki bütün gelişmeleri sosyal politikalarla desteklemeliyiz.

- Biz yüzde 50'nin üzerinde asgari ücreti artırdık. Aralık sonu yaptığımız güncelleme enflasyon nedeniyle unutuldu. Bunun işsizliğe neden olacağı iddia edildi ama öyle olmadı. 

- 3600 ek gösterge meselesi. Başlangıçta 4 gruba verilen veya onlarla ilgili tartışılan meseleyi biz bütün gruplara yaydık. 5.3 milyon kamu çalışanı bu düzenleme ile yeni haklara sahip oldu. Daha önce hiç göstergesi olmayanlara gösterge verdik.

- Temmuzda yapacağımız düzenlemelerle birlikte bu rakamlar, kamu çalışanlarımıza enflasyon karşısında nefes aldıracak. 6 aylık enflasyon açıklanacak.

- Şunu söyleyeyim, enflasyon diyelim ki yüzde 40 ne gerçekleşirse, onun üzerinde kamu çalışanlarımızı koruyan oran onlara sosyal koruma ilave zammı yapacağız.

- İşçilerimizi de emekli işçilerimizi de koruyacağız. Çalışan işçilerimizle ilgili de düzenleme yapacağız. 

Yorumlar