Anasayfa /  Ekonomi /  Memurlar

Çalışan Annelere Müjde Devlet Desteği Arttırıldı

Nitelikli iş gücünün korunması, sektörlerin personel ihtiyaçlarının minimuma indirilmesi ve çalışma hayatının özendirilmesi konusunda önemli desteklerden birisi olan çalışan annelere uygulanan devlet destekleri, her yıl olduğu gibi bu yıl da artış gösterdi. 

Abone ol
Abone ol 11 Ocak 2019 19:05

Geçen yılın rakamlarına göre 2019 yılında devlet tarafından çalışan annelere ödenen devlet destekleri 1300 TL arttırılarak ödenecek. 

2019 yılında annelere toplamda 6300 liraya kadar devlet desteği verilecek. Çalışan anneler belirli şartları taşımaları ya da belirtilen çalışma koşullarını karşılamaları durumunda bu desteklerden başvuru yaparak yararlanabilecek. 

ÇALIŞAN ANNELERE UYGULANAN DESTEKLER 1300 TL ARTTIRILDI 

400 TL destek

İŞKUR tarafından yürütülen projeyle çalışan ve küçük çocuğu bulunan anneler, başvuru yapmaları halinde 400 TL devlet desteği alabilecekler. Bu destek bakım desteği olarak adlandırılıyor ve koşulları karşılayan anneler başvuruları neticesinde 400 TL desteği alabiliyorlar.

Doğum izni ücreti

Çalışmaktayken (sigortalı olarak) doğum yapan annelere, doğum izni olarak 1317 TL artış göstererek ödenen ücret, bu yıl itibariyle 6 bin 367 lira oldu. 

2018 yılı itibariyle bu destek 5 bin 50 lira olarak annelere ödeniyordu. Çalışan anneler doğum yapmaları halinde, 16 haftaya kadar doğum izninden yararlanarak, bu ödenekleri alabiliyorlar. Yukarıda sayılan destekler kapsamında diğer desteklerle birlikte annelere ödenen destekler, 8-9 bin TL' yi bulabiliyor.


Yorumlar