Anasayfa /  Eğitim

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği: Diyanet İşleri Başkanlığı Eğitim İşlerine Karışamaz

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Diyanet İşleri Başkanlığı'nın yayınladığı cuma hutbesinde, "İş yerlerimizdeki mesai saatlerini, okullarımızdaki ders programlarını Cuma namazının vaktine göre düzenleyelim” ifadelerine karşı bir açıklama yaptı

Abone ol
Abone ol 05 Ağustos 2023 04:41

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Diyanet İşleri Başkanlığı'nın yayınladığı cuma hutbesinde tepki geldi 

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) konu ile ilgili bir açıklama yayınladı.

Basına ve Kamuoyuna,

Diyanet İşleri Başkanlığı Eğitim İşlerine Karışamaz

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın bu hafta yayınladığı cuma hutbesinde, "İş yerlerimizdeki mesai saatlerini, okullarımızdaki ders programlarını Cuma namazının vaktine göre düzenleyelim” ifadeleri yer aldı.

Bu ifade ve girişim her açıdan kaygı vericidir. Laiklik, 1923 yılında Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyeti'nin temel karakteridir. Laik devlet yapısına yönelik bu saldırılar toplumsal geleceğimiz için çok büyük risk ve tehlikeleri içermektedir. İbadet etmek bireyin özgür iradesine bağlıdır, eğitim öğretim ise kendi kural ve disiplinleriyle yürütülmesi gereken çok ayrı ve özel bir alandır. Öğrenciler ders saatlerini okullarında eğitim görerek geçirmelidir. Bir devlet kurumu olan Diyanet İşleri Başkanlığı, bilimsel ve laik eğitim çizgisinden uzaklaşan açıklamalar yapmamalıdır. Laik devlet ve toplum yapısı içinde ülkemizde yaşayan farklı dini inançlara sahip bireyler de görmezden gelinemez.

Kamuoyuna saygılarımızla duyururuz.

Yorumlar