Anasayfa /  Güncel /  Gündem

Bursa'da garip gelenek: Kurbanların derisiyle insanları korkutuyorlar

Bursa'nın Mustafakemalpaşa ilçesi Şehriman Köyü'nde her Kurban Bayramı'nda kesilen hayvanların derilerini giyip köylüleri korkutma geleneği, bu yıl da devam etti.

Abone ol
Abone ol Editör Mehmet Durna 11 Temmuz 2022 12:47

Bursa'da 200 yıldır süren Gelenek, her kurban bayramında kestikleri hayvanların derilerini giyip insanları korkutuyorlar.
Mustafakemalpaşa ilçesi Şehriman Köyü sakinleri 200 yıllık geleneği günümüzde de yaşatıyor.

Savaşlarda düşman askerini korkutan Alabaş kılığına giren köylüler bunun için kestikleri hayvanların derilerini giyiyor. Yüzlerine maske geçirip ellerine balta alarak köydeki herkesi tek tek korkutuyor.

Yılda bir kez gerçekleşen bu geleneksel gösteriyi izlemek için çok sayıda insan köy meydanında toplanıyor. Alabaş kıyafeti giyen köyün gençleri köyde toplanan herkesi tek tek korkuttu.

Bu gelenek Şehriman Köyü sakinleri tarafından yılda 1 kez Kurban Bayramı'nın ikinci günü gerçekleştiriliyor.

"BU GELENEĞİ YAŞATMAYA DEVAM EDECEĞİZ"

Atalarından kalan bu geleneği günümüzde de yaşattıklarını ifade eden Şehriman Köyü sakinleri, "Bu gelenek bize atalarımızdan kaldı. Atalarımız bu kıyafetleri giyerek düşmana korku salmışlar bizde onların kılığına girerek bu geleneği günümüzde yaşatıyoruz. Her kurban bayramında kestiğimiz hayvanların derisini üzerimize giyiyoruz. Yüzümüze maske takıp elimize balta ve veya hayvan boynuzu alarak etkinlik için meydanda toplanan kişileri tek tek korkutuyoruz. Bu geleneği yaşatıyoruz ve yaşatmaya devam edeceğiz" dedi.

Etiketler bursa gelenek
Yorumlar