Anasayfa /  Foto Galeri

Bu yaz milyonlarca mutant sivrisinek istila edecek!

Sıtma gibi ölümcül hastalıkların yayılmasını durdurmak için bir laboratuvarda yaratılan milyonlarca mutant sivrisinek, bu yaz yeni korona pandemisinin merkezindeki ABD'de serbest bırakılacak. İngiliz biyoteknoloji şirketi Oxitec tarafından hazırlanan gen saldırısına uğramış böcekler, yerel sivrisinek popülasyonlarıyla çiftleşerek onların neslini yok etmesi için tasarlandı. Ancak, bazı bilim insanları projenin vahşi yaşama ve biyoçeşitliliğe vereceği zararlar konusunda uyarılarda bulundu...

Bu yaz milyonlarca mutant sivrisinek istila edecek! - Sayfa 1

Bu yaz milyonlarca mutant sivrisinek istila edecek!

Sivrisinekler, dang humması, zika virüsü ve sıtma gibi hastalıkların ısırdığı insanlara geçmesine neden oluyor.

Bilim insanları bu soruna çare olması amacıyla laboratuvarda gen saldırısına uğramış sivrisinekler geliştirdi. 

Bu yaz milyonlarca mutant sivrisinek istila edecek! - Sayfa 2

Söz konusu mutant böceklerin bu yaz ABD’de serbest bırakılacağı açıklandı.

Araştırmacılar, genetiği deniştirilmiş sivrisinekler ile yerel popülasyonun çiftleşmesi sonucunda, bölgedeki enfekte sivrisinek popülasyonunun yok olmasını ya da sayısının azalmasını umut ediyor.

Bu yaz milyonlarca mutant sivrisinek istila edecek! - Sayfa 3

Vahşi doğada yıkıma neden olabilir!

Ancak, söz konusu teknoloji  laboratuvar deneylerinde ümit vaat ederken, uzmanlar planın vahşi doğada korkunç bir yıkıma neden olabileceği konusunda uyarıyor.

Bu yaz milyonlarca mutant sivrisinek istila edecek! - Sayfa 4

''Doğaya ve biyolojik çeşitliliğe verebileceği zararlardan dolayı endişeliyiz!''

Mutant böceklerin doğaya bırakılmasına ilişkin, The Conversation’da bir makale yazan bir grup doğa ve etik bilimcisi, “Söz konusu strateji, her yıl sivrisinek kaynaklı hastalıklardan etkilenen yüz milyonlarca insan için önemli potansiyel faydalar sağlıyor.

Bununla birlikte, mevcut hükümet gözetimi ve genetik olarak değiştirilmiş sivrisineklerin bilimsel değerlendirmesi ele alındığında, bu durumun doğaya ve biyolojik çeşitliliğe  verebileceği zararlara  ilişkin yeterli sorumluluğun alındığı hususunda endişeliyiz” ifadelerini kullandı.