Anasayfa /  Foto Galeri

Bu bölgelerde yaşayanlar dikkat! Meteorolojiden kuvvetli yağış ve sel uyarısı (1 Ekim Cuma )

Meteoroloji'den 1 Ekim Cuma günü beklenen hava durumu tahmini geldi. Yapılan değerlendirmelere göre Marmara'nın kuzeyi ile Karadeniz bölgesi ve Doğu Anadolu'nun kuzey kesimlerinde yağış bekleniyor. Öte yandan yağışların, Kars ve Ardahan çevreleri ile Erzurum'un kuzeyinde yer yer kuvvetli olacağı belirtilirken, sel ve su baskını uyarısı da geldi.

Bu bölgelerde yaşayanlar dikkat! Meteorolojiden kuvvetli yağış ve sel uyarısı (1 Ekim Cuma ) - Sayfa 1

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre; Ülkemizin kuzey ve doğu kesimlerinin parçalı ve yer yer çok bulutlu, Marmara’nın kuzeyi, Batı ve Orta Karadeniz kıyıları, Doğu Karadeniz, Doğu Anadolu’nun kuzeyi ile Çanakkale'nin iç, Balıkesir’in kuzey kesimleri, Muğla'nın iç kesimleri, Antalya’nın batı iç kesimleri, Karabük ve Kastamonu çevrelerinin yerel olmak üzere sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı, diğer yerlerin az bulutlu ve açık geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; Kars ve Ardahan çevreleri ile Erzurum’un kuzey kesimlerinde yer yer kuvvetli olması bekleniyor.

Bu bölgelerde yaşayanlar dikkat! Meteorolojiden kuvvetli yağış ve sel uyarısı (1 Ekim Cuma ) - Sayfa 2

HAVA SICAKLIĞI: 

Kuzey ve iç kesimlerde mevsim normallerinin 2 ila 4 derece altında, diğer yerlerde mevsim normalleri civarında seyredeceği tahmin ediliyor.

Bu bölgelerde yaşayanlar dikkat! Meteorolojiden kuvvetli yağış ve sel uyarısı (1 Ekim Cuma ) - Sayfa 3

RÜZGAR: 

Genellikle kuzey, Akdeniz kıyıları ile Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da batı ve güneybatı yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette, Marmara'nın güneybatı kesimleri ile Kuzey Ege kıyılarında kuzey ve kuzeydoğu yönlerden kuvvetli (40-60 km/saat) olarak esmesi bekleniyor.

Bu bölgelerde yaşayanlar dikkat! Meteorolojiden kuvvetli yağış ve sel uyarısı (1 Ekim Cuma ) - Sayfa 4

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI:

Yağışların; öğle saatlerinden sonra Kars ve Ardahan çevreleri ile Erzurum’un kuzey kesimlerinde yer yer kuvvetli olması beklendiğinden ani sel, su baskını, heyelan ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.