Anasayfa /  Foto Galeri

Bu belirtiler var ise dikkat! İşte Koronavirüsün bilinmeyen olağandışı 5 belirtisi...

Corona virüsü salgınının baş ağrısı, boğaz ağrısı, tat-koku kaybı, halsizlik ve yüksek ateş gibi bilinen belirtilerinin yanı sıra bilinmeyen olağandışı olarak tanımlanan belirtiler ortaya çıktı.

Bu belirtiler var ise dikkat! İşte Koronavirüsün bilinmeyen olağandışı 5 belirtisi... - Sayfa 1

Koronavirüsü salgınının baş ağrısı, boğaz ağrısı, tat-koku kaybı, halsizlik ve yüksek ateş gibi bilinen belirtilerinin yanı sıra bilinmeyen ve tıp dünyası tarafından olağandışı olarak tanımlanan belirtilerini ABD’nin saygın gazetelerinden New York Times derledi. 

Sözcü'nün aktardığına göre gazete, “5 Olağandışı Covid-19 Belirtisi” başlıklı makalede kamuoyu tarafından çok da gündeme getirilmeyen belirtileri sıraladı. Gazeteye konuşan uzmanlar Covid-19’un bu olağandışı belirtilerinin genelde geçici olduğunu hatırlatarak bu semptomları gösteren kişilerin endişelenmemesi ve tıbbi destek almaları gerektiğini söyledi.

Bu belirtiler var ise dikkat! İşte Koronavirüsün bilinmeyen olağandışı 5 belirtisi... - Sayfa 2

DİLDE TÜYLENME

Bazı Covid-19 hastalarının dillerinde pütürler çıktığını belirten uzmanlar, “Sağlıklı dil hücreleri hızla kendilerini yeniliyor fakat eğer yaşlı hücreler birikirse diğerinin üzerine öbekleşerek koyu renkli, kalın ve tüylü bir oluşum ortaya çıkıyor. Buna tüylü dil deniyor” dedi. Bulaşıcı hastalıklarda, sigara içenlerde, temizliğine önem vermeyen kişilerde de görülebilen bu durum için gazeteye konulan Dr. Chin-Hong, “Bu insanlara korkutucu gelebilir. Fakat endişe etmemeleri gerekiyor. Bazı insanların ağızlarında yanma hissi de oluyor” dedi.

Uzmanlar bu belirtileri gösteren kişilerin ağız sağlığına dikkat etmesi gerektiğini ve düzenli temizlik yapmaları gerektiğini de söyledi. Bu durumun tedavi ile birlikte 10-14 gün içerisinde çözülebileceği de belirtildi.

Bu belirtiler var ise dikkat! İşte Koronavirüsün bilinmeyen olağandışı 5 belirtisi... - Sayfa 3

BATMA HİSSİ

Covid-19 geçiren bazı hastalarda derilerine iğne batıyormuş gibi bir his oluştuğunu belirten uzmanlar bunun sebebinin bağışıklık hücrelerindeki iltihaplanma olduğunu söyledi. Bu tür ağrıların el ve ayaklarda yaygın olarak görüldüğü de belirtildi.

Washington Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma sonucunda Covid-19 geçiren kişilerde ağrı ve batma hissinin Covid-19 geçirmeyenlere göre 3 kat daha fazla olduğu hatırlatıldı. Gazeteye konuşan bilim insanları bu hissiyatın genelde birkaç gün içerisinde geçtiğini de dile getirdi.

Bu belirtiler var ise dikkat! İşte Koronavirüsün bilinmeyen olağandışı 5 belirtisi... - Sayfa 4

KIZARIKLIK VE CİLTTE DÖKÜNTÜ

Bilim insanları Covid-19 geçiren kişilerin ciltlerinde döküntü ve kızarıklık da görüldüğünü belirtirken, bazı hastalarda bu durumun Covid-19 geçtikten sonra bile devam ettiğini söyledi.