Anasayfa /  Güncel

Bor karbür nedir, nerede kullanılır? Bor karbür ne işe yarar?

Balıkesir'in Bandırma ilçesinde açılan Bor karbür tesisi merak konusu oldu. Özellikle savunma sanayisinde kullanılacak olan Bor karbür ile alakalı tüm merak edilenler haberimizin detay kısmında...

Abone ol
Abone ol 21 Mart 2023 21:30

Balıkesir'in Bandırma ilçesinde açılan Bor karbür tesisi merak konusu oldu. Özellikle savunma sanayisinde kullanılacak olan Bor karbür ile alakalı tüm merak edilenler haberimizin detay kısmında...

Bor karbür, bugün tesisinin açılacak olması sebebiyle sosyal medyada en çok merak edilen konular arasında yer almaya başladı. Türkiye'nin ilk ve stratejik tesislerinden biri olacak olan bar karbür tesisi, savunma sanayisinin gücüne güç ekleyecek.

BOR KARBÜR NEDİR?

Bor karbür (B4C), çok sert bir bor-karbon seramik ayrıca kovalent malzemedir. Madde tank zırhı, kurşun geçirmez yelekler, motor sabotaj tozlarının içinde olduğu çok sayıda endüstriyel uygulama kısmına sahiptir.

Vickers sertliği 30 GPa'dan çok olan bor karbür, kübik bor nitrür ve elmasın ardından bilinen en sert malzemelerden biridir.

BOR KARBÜR NERELERDE KULLANILIR?

Bu önemli maden, endüstriyel olarak çeliklere sertlik ve aşınmaya karşı direncini arttırması, kaynak elektrotlarında aşınmaya karşı direnci arttırması maksadıyla, aşındırıcılar ve zımparalarda katkı maddesi olarak kullanılırlar.

Bor karbür, demir ve alaşımlı metallerin yüzeylerine difüzyon yardımı ile koruma maksatlı kaplanır. Ayrıca ağır işlerde kullanılmak için çok daha avantajlıdır ve diğer malzemelere göre çok serttir.

Nükleer enerji santrallerinde Bor Karbür, yakıt yükleme çubuğu ve radyasyondan korunma amacıyla kullanılırlar. Nükleer enerjinin önemi ile bor karbürün bu alanda kullanımı da artış göstermektedir. Nükleer santrallerin boru hatlarında bor alaşımları kullanılır.

Bor karbürden sertlik değeri yüksek, korozyon çeşitlerine karşı direnci olan, yüksek ısıya dayanıklı, hafif ve sağlam zırhlar üretilmektedir. Bor karbür ileri teknolojik seramik ham maddesidir ve öteki geleneksel zırh malzemeleri ile karşılaştırıldığında yüzde 70 civarında hafiflik gösterir.

Savunma sanayisinde hafifliğin ön planda olduğu yelek ve helikopter zırhlarında da kullanımı olur.

Yorumlar