Anasayfa /  Dünya

Birleşik Arap Emirlikleri'nden Ayasofya ile ilgili ilk açıklama

Türkiye'nin Ayasofya'yı tekrar ibadete açmasının ardından, kararı destekleyen ve tepki gösteren ülkeler tek tek ortaya çıkmaya devam ediyor. Son olarak BAE'den bir açıklama geldi.

Abone ol
Abone ol 15 Temmuz 2020 16:35

Türkiye’de, Danıştay kararıyla Ayasofya'nın müzeden camiye dönüştürmesi yönündeki kararın uluslararası alanda yankıları sürüyor. Son olarak, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Kültür, Gençlik ve Bilgi Geliştirme Bakanı Nura El-Kaabi bir açıklama yaptı.

El-Kaabi açıklamasında, “Ayasofya binlerce yıldır tarihi bir dönüm noktası olmuştur. Statüsünü değiştirmek kültürel değerine zarar verecektir” dedi.

BAE Kültür, Gençlik ve Bilgi Geliştirme Bakanı Nura El-Kaabi, Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, "Ayasofya binlerce yıldır tarihi bir dönüm noktası olmuştur. Statüsünü değiştirmek kültürel değerine zarar verecektir. Kültürler ve medeniyetler arasındaki dinler arası diyaloğun değerli bir sembolü ve simgesi olarak kalmıştır” dedi.

 

El-Kaabi ek olarak, “Kültürel miras değerlidir ve insanlara ve medeniyetlere aittir. Onları sorumlu bir şekilde korumalı ve gelecek nesillere dini uyum ve kültürel bir arada yaşamanın bir tanığı olarak kalmaları için bakımlarını sağlamalıyız” ifadelerini kullandı.

Yorumlar