Anasayfa /  Güncel

Birçok ünlünün corona virüsü ilacı diye reklamını yaptığı üründe skandal detay !

Sosyal medyada ünlü isimlerin corona virüsüne iyi geldiğini iddia ederek reklamını yaptığı No-Attack isimli ürünün detayları görenleri hayrete düşürdü.

Abone ol
Abone ol 22 Mart 2020 11:40

Seda Sayan, Seren Serengil, Şeyma Subaşı, Seray Sever, Ebru Akel ve Seda Akgül Instagram hesaplarından paylaşım yaparak “No-Attack” isimli bir gıda takviyesini tanıttı. Ünlü isimler bu ürünün tanıtımını yaparken, ürünün enfekte olunsa bile coronavirüse karşı bağışıklık kazandırdığını paylaştı. 

İlk olarak Şeyma Subaşı bir hikâye paylaşarak bu süreçte bağışıklık sistemine çok önem verdiğini ve her gün balık yağı, magnezyum, C vitamini gibi destekleyici ürünlerle kendisini koruma altına aldığını söyledi. Buna ek olarak da No-Attack isimli gıda takviyesinden bahsetti.

Subaşı sosyal medya paylaşımında, “ Son zamanlarda coronavirüsü biliyorsunuzki tüm dünyayı çok fazla etkiledi. Hepimiz aslında sağlığın ne kadar önemli olduğunu bir kere daha anlamış olduk.  Arkadaşlar ben her gün C vitaminimi, magnezyumumu, D vitaminimi, balık yağımı her zaman alıyorum. Gerçekten yediklerime çok dikkat ediyorum. Bununla beraber son zamanlarda, No Attack dediğim bu gıda takviyesi olan içinde propolis, kara mürver, portakal ve bir sürü bitki özleri bulunan bu ürünü kullanıyorum, alıyorum. Sizler bunlara sadece eczaneden ulaşabilirsiniz. Ya da online olarak alabilirsiniz. Ben size daha fazla böyle arada bir neler yediğimle alakalı, neler içtiğimle alakalı bir şeyler paylaşacağım” dedi. Öte yandan Subaşı paylaşımında ilgili ürünü Instagram üzerinden tanıtan hesabı etiketledi ve ürünün satıldığı web sitesine yönlendirme yaptı. Subaşı’nın doğrudan reklamını yaptığı bu ürün ise hemen ilgi odağı oldu. 

Benzer videoları takipçi sayıları milyonlara ulaşan ünlü isimler de paylaştı. No Attack isimli ürün hakkında paylaşım yaparak, ürünün Instagram hesabını ve web sitesini paylaşan birçok ünlü isim bulunuyor. Şu ana dek Şeyma Subaşı, Seda Sayan, Seren Serengil, Seray Sever, Ebru Akel ve Seda Akgül isimlerini tespit edebildik. 

Seray Sever’in No-Attack Paylaşımı 
Sosyal medya hesabından ürün hakkında paylaşım yapan Seray Sever şu ifadeleri kullandı: “Şimdi size harika bir üründen bahsetmek istiyorum: No-Attack. Eşsiz formülüyle vücudu tüm virüs ve türevlerine karşı koruma altına alıyor. Bağışıklık sistemini güçlendiriyor, vücut direncini artırıyor. Hatta enfekte olmuşsanız bile kolaylıkla atlatmanızı sağlıyor. Corona da dahil tüm grip türlerine karşı bağışıklık sisteminizi güçlendiriyor. Lütfen kullanın, tavsiye ediyorum”

Seda Akgül ise “Merhabalar efendim, özellikle bugünlerde hepimize çok lazım olan bir ürün var. Onu tanıtmak istiyorum sizlere. No-Attack, burda görüyorsunuz. Adından da belli, bütün virüslere savaş açmış durumda. Virüs olsa enfekte olmuş olsanız bile, geçirmenize, atlatmanızı kolaylaştırıyor” dedi.

 

Seda Sayan ve Seren Serengil de Paylaşım yaptı

Ürün bu paylaşımlar sonrasında sosyal medyada dikkat çekti ve bunun ardından Tekno Safari ekibi olarak biz de konuyu araştırmaya başladık. İlk olarak Instagram üzerinden konuya tepki gösteren bir kullanıcı (İlgili kullanıcı, sosyal medyadan yoğun tepki gördüğü için isim paylaşmıyoruz) yaptığı bazı incelemelerin sonucunu paylaştı. 

Web Sitesi Kayıt Adresi : Yalan Dolan Mahallesi 
No Attack isimli gıda takviyesinin satışı yapılan web sitesi detaylarını inceleyen kullanıcı, sitenin 16 Mart tarihinde açıldığını tespit etti ve aşağıdaki ekran görüntüsünü paylaştı. Bilgiler arasında en dikkat çekici detay sitenin kayıt adresine ilişkin oldu. Bu alanda “Yalan Dolan Mahallesi” ibaresinin yazılı olduğu görüldü. İlgili sitenin kayıt bilgilerinin paylaşımdan kısa bir süre sonra düzeltildiğini de bugün kendi teknik ekibimizle yaptığımız incelemede gördük. 

Tekno Safari'nin site incelemsiyle ilgili notu şöyle: "Web sitesinin teknik detaylarına ilişkin bugün yaptığımız araştırmada, site hakkında Google kaydının olmadığını gördük. Bunun sitenin şikayetler üzerine Google tarafından kapatılmaması için tercih edilen bir yol olduğunu öğrendik. Sitenin sadece mobil sürüm olarak, tek sayfa halinde yayınlanması da dikkat çeken bir diğer detay. Bu sitenin tamamen kısa süre içinde, belli ölçüde kazanç elde edip kapatılacağını destekleyen başka bir detay. Siteyle ilgili araştırma yapan teknik ekibimiz, tüm kayıtların gizli olduğunu ve bunun hayali bir firmaya işaret ettiğini tespit etti. Öte yandan site üzerinde yaptığımız incelemede, herhangi bir adres, telefon, mail vb. bilgilerin olmadığını gördük. Bu tür sitelerin sadece online satış yoluyla, tüketiciyle temas kurmadan çalıştığı bilinen bir husus. Böylece herkes tarafından bulunma ve şikayet edilmenin önüne geçmeye çalışıyorlar."


Ekip, firma yetkililerine ulaşıp konuyu sorduklarında "Evet reklamlar başladık ama daha satışı yok" cevabını almış. Yetkiliden Tarım Bakanlığı izin belgeleri istenmiş "olur olur gönderelim" yanıtını almışlar ancak hiçbir belge ulaşmamış.

 

Tarım ve Orman Bakanlığı ile yapılan uzun görüşmeler sonucu No Attack isimli bu takviye gıdaların bakanlıkta ürün kaydı olmadığı anlaşılmış. Ürünün reklamında yer alan bir doktora konuyu danışmak istediklerinde ise alınan cevaplar bir o kadar ilginç çünkü ortada cevap yok.

Doç. Dr. Aslıhan Yazıcıoğlu, Instagram hesabından "Ürünle hiçbir ilgim yoktur, bilginize" şeklinde bir paylaşım yaptıktan sonra araştırmacı ekip doktorun ofisini aramış. Ancak "hastası olduğu ve uygun olmadığı" gerekçesiyle görüşme yapılmamış.
“Corona dahil tüm virüslere karşı tam koruma” mesajıyla reklamı yapılan bu ürünün hiçbir kaydı yok, tekrar edelim. Bu da bir diğer deyişle tüketiciyi yanıltmak oluyor...

Trajikomedinin devamında, ürünün sanki kendi haberi yapılmış gibi yayınlanan "Basında" kısmının olması. Bu haberlerin hiçbiri, söz konusu ürünle alakalı değil.

 Ünlü isimlerin, reklam ve tanıtımını yaptıkları ürünlerin güvenilirliğini sorgulaması bize göre şart. Üretici firmayı değil, onları tanıyan ve belki de inanan milyonlar var. Hele ki Koronavirüs gibi bela bi şeyle mücadale ettiğimiz şu günlerde bu sorumluluğu almak, binlerce kere düşünülmesi gereken bir şey. Umuyoruz ki bir daha böyle şeylere alet olmazlar!

KaynakKübra Sarıkaya – Mirhan Binici Tekno Safar

 

 

 

Yorumlar