Anasayfa /  Sağlık

BİM boyalı kıyma mı satıyor? ŞOK İddia ! Bim'den açıklama geldi

BİM boyalı kıyma mı satıyor? ŞOK İddia ! Bim'den açıklama geldi. Sosyal medyada bir vatandaş BİM'den aldığını ileri sürdüğü kıymanın içinde gıda boyası olduğunu söyledi. İşte Yaptığı küçük test ile bu iddiasını açıklayan vatandaşın paylaşımı ...

Abone ol
Abone ol 09 Ocak 2019 13:08

BİM boyalı kıyma mı satıyor? ŞOK İddia ! Bim'den açıklama geldi. Sosyal medyada bir vatandaş BİM'den aldığını ileri sürdüğü kıymanın içinde gıda boyası olduğunu söyledi. İşte Yaptığı küçük test ile bu iddiasını açıklayan vatandaşın paylaşımı ...

 

Ucuz et satan marketler BİM ve A101 tartışma konusu oldu. Kasaplar ise ucuz et ve kıyma satışana karşı. Peki ucuz et satışı neden sadece BİM ve A101 marketlerinde yapılıyor? Ucuz etler nereden getiriliyor? İşte tartışmalar ve yanıtları;

Sosyal medyaya düşen videoda kıymayı, bir bardak suyun içine koyan vatandaş, kıymanın kırmızı renginin gittiğini belirtti.

Video, sosyal medyada hızla yayıldı. Ekşisözlük dahil birçok mecrada konuyla ilgili yorumlar yapıldı.

SOSYAL MEDYADA KİM NE SÖYLEDİ?

-"Sahte midir değil midir bilmiyorum da babam bir iki kere aldı bundan tadı ve kokusu berbat. Üzerinde dana kıyması yazıyor ama ben koyun kokusu aldığıma emindim. Kim bilir belki de yanıldım, koyun değil de kimyasal madde kokusudur o.”

-"Bir kere almış bulunmuştum bu şeyi. Kıyma tadıyla alakası yok. Hatta herhangi bir tadı da yok. Sakatat lezzetlidir, yağlı olur. Bu soya falan muhtemelen demiştim o zaman."

-"Kasapta kıymanın kilosu 60 lirayken BİM yarım kilosu 12-13 liraya bu kıymayı satıyordu. Ya ne olacaktı afedersiniz? Şaşırmadım. Sadece bilinen bir gerçeği gözler önüne sermişler."

-"Hayvanın kıkırdağı, toynağı, gerisi berisi ne varsa çekilip yapılıyor o ucuz kıymalar. Üzerinde ‘karkas etten üretilmiştir’ şeklinde bir ibare oluyor. İşte o karkas et dediği bu hayvanın ıvırı zıvırı. Aslında sahtekarlık değil, adamlar üstüne yazmış kocaman, biz incelemeden alıyoruz.”

ELEŞTİRENLERİN DIŞINDA DA YORUMLAR YAPILDI

Bazı kullanıcılar ise, marketlerde yer alan ürünlerin içeriği hakkında yanlış yorumlar yapıldığını savundu:

-“Nitrit tuzu nedir? Bence bir araştırın. Salam ve sosisleri kıyma haline getirin ve suya koyun. Aynı olayla karşılaşacaksınız. Peki ne işe yarıyor bu nitrit tuzu?

Bakteri üremesini engelliyor ve etin kararmasını önlüyor. Aynı zamanda etin böyle pembiş pembiş olmasını sağlıyor.

Cahillik kötü bir durum ama öğrenmek için araştırın. Sazanlama atlamadan önce bir araştırın az araştırma isteğiniz olsun hemen pat diye atlamayın her gördüğünüze."

-“Dondurulup çözülmüş çekilmiş kıymanın suya verdiği madde miyoglobindir, etin paketinde görüp kan sandığınız kırmızı sıvının ta kendisidir. Gıda boyası falan değildir. Donan kas hücreleri dondurulmuş şişe gibi patlar, tadı değişir, içindeki renk pigmentlerini de dışarı verir. Etin dokusundan da dondurulup çözüldüğü anlaşılmaktadır. Önce süt patlatma, şimdi bu, eline kamera alan bilim adamı oldu anasını satayım.

AT, EŞEK, BUFFALO ETİ OLABİLİR Mİ?

Ucuz et ve kıyma satışı ile ilgili Sivas Ticaret Borsası (STB) ve Tarım Platformu Başkanı Abdulkadir Hastaoğlu'ndan şok bir iddia geldi. İki zincir markette kilosu 29-31 liradan ucuz et satışının yanlış bir karar olduğunu söyleyen Hastaoğlu, "Hazır ette hile hurda olabilir. At, eşek, bufalo eti gönderilmeyeceği ne malum?" dedi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eşref Fakıbaba ise ucuz et ve kıyma satışının neden sedece BİM ve A101'e verildiğini açıkladı.

Ucuz et satışının sadece 2 marketle sınırlandırılmasına tepkiler gelirken, STB Başkanı Abdulkadir Hastaoğlu, Sırbistan'dan et ithaledilmesinin de Türkiye'ye yakışmadığını söyledi. Sırp etlerinin dini koşullara uygun olmayacağını öne süren Hastaoğlu şunları söyledi;

- "Bakanımızın açıkladığı iki ulusal firmada ucuz etin satılmasınıçok hoş görmüyorum. Uygun da değil. Hele hele Sırbistan gibi bir ülkeden getirilmesi, hele karkas değil de kemiksiz olarak getirilmesi, bunlar dinimize de yakışmaz, bize de yakışmaz. Hadi güvendik, 'bunlar namuslu' dedik. Yarın bir gün bu kutuların içine nelerin katılacağını kim, ne bilecek?

AT ETİ, EŞEK ETİ OLMADIĞI NE MALUM



-Kaldı ki biz daha yakın bir olay, canlısında bile doğru düzgün kontrol yaptıramadık. Biz buradan veteriner hekimleri gönderdik; gittiler orada güya mal seçecekler, gelen hayvanları gördük. Bakanlığın gönderdiği yetkililer yaptı bunu. Gelen mallar yerlerde süründü. Kaldı ki bunu hazır ete döndürdüğünüz zaman ne kadar hilesi var ne kadar hurdası var..? Hele hele söylemek istemiyorum ama atına, eşeğine, bufalosuna kadar yapmayacağı ne malum?"

BİM VE A101'İN PARÇALAMA ÜNİTESİ YOK MU?

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eşref Fakıbaba'yı çok sevdiğini ancak yanlış bir uygulamaya imza attığını savunan Hastaoğlu şöyle dedi:

"Bu, 'ben yaptım oldu'yla olmaz. Bu işin altyapısı yok. O iki firmanın parçalama ünitesi dahi yok. Kıyması yapılacak, kuşbaşısı yapılacak. Nasıl yapılacak belli değil. Kaldı ki kasap tezgahlarında, market tezgahlarında hazır kıyma yapana dünya ceza var. Onlar şimdi hazır kıyma satacaklar. Hem de paketlenmiş satacaklar. Bu ne zaman üretildi, ne zaman paketlendi, dağıtımı nasıl yapılacak, ne zaman yapılacak, burada nerede muhafaza edilecek? O dediğimiz firmaların ikisinde de personel yok. Herkes raftan kendisi alıyor.Etler orada ne kadar kalacak, unutulacak bunlar; hiç hesaplayan yok."

UCUZ ET NEDEN SADECE BİM VE A101'DE

Ucuz et ihalesi sonucu sadece A101 ve Bİm marketlerine satış izni çıkmıştı. Bu da tartışma konusu oldu. Her iki firmanın iktidara yakın olduğu için kayırıldığı iddiaları var. Peki bu iddialar ne kadar doğru neden sadece A101 ve BİM'e ihale verildi? Bakan Eşref Fakıbaba bu soruya şu yanıtı verdi;

-"Türkiye’de farz edelim 50 bin kasap var. Biz bunu kontrol etmek zorundayız. 2 zinciri kontrol etmek var, bir de ayrı ayrı 50 bin dükkanı kontrol etmek var. Diğer zincir marketlere niye verilmedi? Bu soru var. Biz zaten çıkarken şartnameyi koyduk ve ihale ile yaptık. Biz çıkarken 81 ilde şubesi olanlara vereceğiz dedik. Carreforusa’nın ben ceosunu dinledim. ‘Bizim şartlarımıza uymadığı için biz girmedik’ dedi. Ama şartları uymayan da girdi. Farz edelim ki şartları uymayan bir firmada kaldı. 1000-1200 veya 1500 tane şubesi var. İstanbul’da var ama Şırnak’ta yok. Ben Şırnak’taki vatandaşıma ne diyeceğim; ‘Kusura bakma buranın şubesi yok. Sen bundan mahrum kalacaksın.’ Böyle bir şey olabilir mi? Onun için biz şartnamede şunu koyduk; 81 ilde şubesi olan firmalar girecek. İki firma eşit fiyat vermişti. Biz mahum olan iki firmaya verdik. Dedikodular olacak, doğal bir olay.”


Yorumlar