Anasayfa /  Güncel /  Gündem

Bilirkişi Fahrettin Altun’u haksız buldu

Bilirkişi hayati Saray'ın İletişim Başkanı Altun’un evinin yanındaki araziye çardak ve pergole yaptırmasının imar mevzuatına aykırı buldu.

Abone ol
Abone ol 13 Eylül 2021 14:16

Bilirkişi hayati Saray'ın İletişim Başkanı Altun’un evinin yanındaki araziye çardak ve pergole yaptırmasının imar mevzuatına aykırı buldu.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun’un Üsküdar’da kiraladığı araziye izinsiz yaptırdığı şömine ve çardağın İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından yıkılmasına ilişkin Cumhuriyet’in haberi ardından Altun’un şikâyeti üzerine açılan davalarda önemli bir gelişme yaşandı.

TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi, dava dosyalarına sunulmak üzere çarpıcı bir bilirkişi raporu hazırladı. Raporda, yasalara göre “şömine ve çardağın birer yapı olduğu ve izinsiz yapıldığı” bir kez daha gözler önüne serildi.

CUMHURİYET’E İLAN KESME CEZALARI

Hazal Ocak’ın haberinde yer alan bilgiye göre, Basın İlan Kurumu izinsiz yapı haberleri nedeniyle Cumhuriyet gazetesine toplam 7 günlük resmi ilan kesme cezası verdi. 7 günlük resmi ilan kesme cezasının 3 günü gazetenin yazarı Barış Terkoğlu’nun 30 Nisan 2020 tarihli “Rahatsızlıktan dolayı özür dilemeyiz” başlıklı yazısında Altun’un izinsiz yaptırdığı şömine ve çardağa “kaçak yapı” ifadesini kullandığı içindi. Diğer 4 gün ise 10 Mayıs 2020 tarihinde hem gazetede hem internet sitesinde yayımlanan yazılarla ilgili. İstanbul 3. Asliye Ceza Mahkemesi gazetenin iki itirazını da reddetti.

BİLİRKİŞİ TALEP EDİLDİ

“Kaçak yapı” ibaresiyle ilgili Altun’un şikâyet ettiği tek kurum Cumhuriyet olmadı değil. Bu ibare kullanılarak hakaret ettiği iddiasıyla CHP Genel Başkan Yardımcısı İstanbul Milletvekili Onursal Adıgüzel’e de manevi tazminat davası açıldı.

Bu kapsamda avukat Aysemin Gülmez, TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi’nden “şömine, çardak, pergola ve çit gibi yapılaşmaların yasal anlamda yapı olarak nitelendirilip nitelendirilmeyeceği, yapılabilmeleri için herhangi bir kurumun iznine tabi olup olmayacağı, izin alınmadan yapılmış ise kaçak yapı sınıfına girip girmeyeceği” sorularının cevaplanması istemiyle bilirkişi raporu talep etti.

Konunun uzmanı 3 kişilik bilirkişi heyeti tarafından hazırlanan raporda bölgenin Boğaziçi Kanunu kapsamında incelenmesi gerektiğine dikkat çekildi.

RAPOR DAVA DOSYALARINA GİRECEK

Raporda “İzin alınmadan yapılan yapıların mevzuata aykırı yapılar olup 2960 sayılı kanun hükümlerine göre değerlendirilmesi gerektiği sonucuna varılmıştır” denildi. Söz konusu rapor, Altun’un evinin fotoğraflandığı iddiasıyla yargılanan CHP Üsküdar İlçe Başkanı Suat Özçağdaş’ın dava dosyasına girdi.

Onursal Adıgüzel’in aleyhine açılan tazminat davası ve Altun’un evinin fotoğraflarının çekilmesine ilişkin “Özel hayatın gizliliğini ihlal etmeye azmettirmek’’ iddiasıyla yargılanan CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nun da dava dosyasına sunulacak.

Yorumlar