Anasayfa /  Sağlık

Bilim Kurulu Üyesi Tevfik Özlümutasyonlu virüste yapılması gerekenleri açıkladı

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, Türkiye'yi yeni bir endişeye sürükleyen mutasyon virüse ilişkin konuştu. Özlü, maskenin öneminin öncekine göre arttığını ifade etti.

Abone ol
Abone ol 08 Şubat 2021 10:56

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, Türkiye'yi yeni bir endişeye sürükleyen mutasyon virüse ilişkin konuştu. Özlü, maskenin öneminin öncekine göre arttığını ifade etti.

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, mutasyonlu virüsün daha kolay bulaştığını belirterek, maskenin önemine dikkat çekti.


MUTASYONLU VİRÜSTE YAPILMASI GEREKENLERİ ANLATTI

Prof. Dr. Özlü, "Virüsün mutasyon geçirmesi virüse başka özellikler kazandırdı. Biz virüse karşı tedbir alarak kendimizi koruyacak konumdayız. Mevcut alınan tedbirler mutasyonlu virüste de işe yarıyor. Burada maskenin önemi öncekine göre arttı. Mutasyonlu virüsten korunmak için yapmamız gereken maske, mesafe, hijyen ve sosyal izolasyon. En güzeli kapalı alanlara diğer insanlarında bulunabileceği alanlara girmekten kaçınmak. Kapalı mekanları sürekli havalandırmak. Eğer diğer insanlarla beraber olmak zorunda iseniz maskenizi doğru bir şekilde takıyor olmanız şart. Ama sizin tek başınıza maske takmanız yeterli değil. Orada bulunan diğer insanlarında maske takması gerekiyor. Maskede dikkat edilmesi gereken en büyük özellik ise usulüne uygun maske takılması” ifadesinde bulundu.

“MUTASYONLU VİRÜS DAHA KOLAY BULAŞIYOR”

Maske kullanıma ilişkin Prof. Dr. Özlü, "Bu virüs daha da kolay bulaşıyor. Hava yolu ile bulaştığı yönündeki kanaat giderek artıyor. Sadece damlacık yolu ile değil havada asılı kalan damlacık çekirdeklerinin de solunması ile de akciğerlere ulaşabileceği yönünde bulgular var. Daha dikkatli olmak lazım. Maske konusunda daha da titizlenmek gerekiyor. Maskenin yüze doğru oturması lazım. Özellikle burun üzerindeki tel kısmını burnumuza göre ayarlayıp kenar kısımlarından havanın kaçmasını engellemek gerekiyor. Maskenin sık sık değiştirilmesi gerekiyor. Aynı maskeyi defalarca kullanmamak lazım. Çift maske kullanımı gündemde ama maskenizi eğer usulüne uygun kullanıyorsanız ve etrafınızdaki herkeste maskeli ise tek maske sizi büyük oranda korur. Diğer insanlar maske takmıyorsa ve mesafeyi korumakta zorlanıyorsanız ikinci maskeyi takmak daha doğru olacaktır” dedi.

 

Yorumlar