Anasayfa /  Ekonomi

Benzin ve motorine zam tekrar yolda! 1 Haziran'da pompaya yansıyacak..

Brent petrolün fiyatı 120 dolara yaklaştı, akaryakıta yeni zamların yolu gözüktü. Akaryakıta son olarak 27 Mayıs'ta zam gelmiş ve benzin 1 lira 45 kuruş, motorin ise 1 lira 38 kuruş zamlanmıştı. Sürücülere kötü haber geldi, benzin ve motorine bugün ne kadar zam geleceğini CHP'li vekil açıkladı.

Abone ol
Abone ol 31 Mayıs 2022 18:31

Döviz kurlarındaki artış nedeniyle akaryakıt fiyatlarına zam gelmeye devam ediyor. Yeni zamlar kapıda. Geçen günlerde benzinin fiyatı 70 kuruş, motorinin fiyatı ise 97 kuruş artmıştı. 27 Mayıs'ta benzine 1 lira 45 kuruş, motorine ise 1 lira 38 kuruş zam gelmişti. 

Benzinin litre fiyatı İstanbul'da bir sene önce 7,72 TL, yıl başında 12,29 TL idi. Benzine son bir yılda yüzde 224, yıl başından bu yana yüzde 103 oranında zam geldi. Motorinin litre fiyatı İstanbul'da bir sene önce 7,20 TL, yıl başında 11,43 TL idi. Motorine son bir yılda yüzde 239, yıl başından bu yana yüzde 113 oranında zam geldi.

Akaryakıt zamlarıyla ilgili kötü haberi CHP'li vekil duyurdu ve zammın ne zaman geleceğini açıkladı. CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut sosyal medya hesabı Twitter'dan yaptığı paylaşımında, bu gece itibariyle benzine 1 lira 10 kuruş, motorine 1 lira 14 kuruş zam beklendiğini belirtti. 

Yeni gelecek zamla birlikte benzinin litre fiyatı 26 liranın üstüne çıkacak. Motorin ise 25.50 TL olacak. Peki şu anda akaryakıt fiyatları ne kadar?

 AKARYAKIT FİYATLARI NE KADAR?

Rusya Ukrayna savaşının arından artan petrol fiyatları, ülkemizdeki akaryakıt fiyatları üzerinde etkili oluyor. Son olarak 27 Mayıs tarihinde benzine 1,43 motorine ise 1,38 kuruş zam gelmişti. Gelen zam pompa fiyatlarına yansırken, hemen ardından benzine 70 kuruş, motorine ise 97 kuruşluk bir zam daha geldi. Yapılan zamlar sonrasında benzinin litre fiyatı 25 liraya yükseldi. Peki, 31 Mayıs (Bugün) Brent Petrol ne kadar? İşte 31 Mayıs güncel akaryakıt fiyatları!

31 MAYIS BRENT PETROL NE KADAR OLDU?

Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkeler yıl sonuna kadar Rusya'dan petrol ithalatının yüzde 90'ına yasak getirecek 6. yaptırım paketi konusunda anlaşma sağladı. Çin'de ise salgın önlemleri gevşetilirken Şanghay'da karantina 1 Haziran'da kaldırılacak. Petrol fiyatları AB'nin Rusya'ya yönelik petrol ambargosu kararı ve Çin'de salgın önlemlerinin gevşetilmesinin etkisiyle yükseliş kaydetti.  Brent petrol 123 doları aşarken, ABD ham petrolü de 119 doları gördü. 

SHELL AKARYAKIT FİYATLARI

• Kurşunsuz benzin 95 oktan 25,01 TL

• Motorin 24,45 TL

• Gazyağı 24,32 TL

• Fuel oil 16,49 TL

• LPG 11,85 TL

OPET AKARYAKIT FİYATLARI

• Kurşunsuz benzin 25,01 TL

• Motorin Ultra Force 24,45 TL

• Gazyağı 24,34 TL

• Fuel Oil 16,66 TL

PETROL OFİSİ AKARYAKIT FİYATLARI

• Kurşunsuz benzin 25,02 TL

• Motorin 24,41 TL

• LPG 11,61 TL

BP AKARYAKIT FİYATLARI   

• Kurşunsuz benzin 25,01 TL

• Motorin 24,41 TL

• Gazyağı 23,09 TL

• Fuel Oil 15,30 TL

• Otogaz 11,50 TL

AKARYAKIT FİYATLARI NASIL BELİRLENİYOR?

Fiyat, 2005 yılından itibaren en yakın erişilebilir dünya serbest piyasa oluşumu dikkate alınarak oluşuyor. Tüm akaryakıt ürünlerinin fiyatı, ham petrol fiyatındaki değişimlerden etkilenmekle birlikte, her bir ürünün fiyatı arz-talep dengesine göre ayrı ayrı belirleniyor. Rafineri fiyatları, en yakın erişilebilir serbest dünya piyasası Akdeniz havzasında oluşan benzin ve motorin fiyatları emsal alınarak, rafineriler tarafından belli bir metodoloji çerçevesinde oluşturuluyor.

FİYATLAR NEDEN DÜŞÜYOR, YÜKSELİYOR?

Rafinerilerin fiyat metodolojisi çerçevesinde uluslararası piyasalarda yaşanan dalgalanmalar yurt içi fiyatlara hemen yansımıyor. Fiyat metodolojisi gereği rafineri sahibi referans fiyat ortalaması belli bant aralığında kaldığı sürece fiyat değişikliğine gitmiyor, söz konusu fiyat bandını yukarı ya da aşağı yönde kırması durumunda kırılımın yönüne göre yeni fiyatlar oluşuyor.

GENOVA’DA BELİRLENEN HAM PETROL MÜ YOKSA BRENT Mİ FİYATLARDA BELİRLEYİCİ OLUYOR?

Burada bir yanlış anlaşılma söz konusu. Ürün fiyatlarıyla ham petrol fiyatları arasında pozitif yönlü ve yüksek bir korelasyon bulunuyor. Ham petrol fiyatlarında brent fiyatları gösterge olarak kabul ediliyor. Türkiye’de akaryakıt fiyat oluşumunda ise doğrudan belirleyici olan ve yurtiçi fiyatları etkileyen unsur (ham-brent) petrol fiyatından ziyade “işlenmiş petrol” yani benzin ve motorinin uluslararası piyasadaki kendi fiyatları. Dolayısıyla, brent petrol fiyatındaki değişim aynı oranda işlenmiş ürünlere yansımayabiliyor. Bunun için sadece brent petrol fiyatlarına bakılarak rafineri çıkış fiyatlarındaki değişimi tahmin etmek gerçekçi bulunmuyor.

4- BU FİYAT NEREDE AÇIKLANIYOR?

Rafineri satış (çıkış) fiyatına esas referans fiyatın oluşumunda Akdeniz havzasında (Genova/Lavera) oluşan rafine edilmiş benzin ve motorin ürünlerinin fiyatı esas alınıyor. Küresel petrol piyasalarında S&P Global Platts (Platts) şirketi referans veri sağlayıcı olarak kabul ediliyor, piyasa fiyatlarının şekillenmesinde önemli bir etkisi var. Bunun için Türkiye’deki rafinericiler fiyat oluşumunda Platts verilerini kullanıyor. Rafinerici lisansı sahiplerinin akaryakıt satış fiyatının takibinde Platts European Market Scan’de CIF MED (Genova/Lavera) başlığı altında ABD Doları/ton cinsinden yayımlanan günlük fiyatların Merkez Bankası tarafından açıklanan Döviz satış kuru üzerinden TL’ye çevrilmiş olan tutarı (TL/ton) dikkate alınıyor.

5- GECE YARISI DEVREYE GİREN FİYAT GERİYE DÖNÜK NASIL OLUŞUYOR?

Genova fiyatları ile TCMB tarafından açıklanan döviz satış kuru dikkate alınarak rafineri çıkış fiyatları oluşuyor. Mevcut günde, bir önceki günden başlayarak geriye doğru belirli sayıdaki günün ortalama fiyatları ile en son fiyatın belirlendiği tarihteki referans fiyatlar kıyaslanıyor, aradaki sapmanın belli bir büyüklüğün üzerine çıkması durumunda yeni rafineri çıkış fiyatı belirleniyor. Rafineri fiyatındaki değişim bir sonraki gün için 00:00’dan geçerli olacak şekilde pompaya yansıtılıyor. Benzin ve motorin ürün fiyatları veya döviz kurundaki değişimden kaynaklanan aşağı ya da yukarı yönlü meydana gelecek akaryakıt nihai satış fiyatlarındaki değişiklikler, yeni fiyatın devreye gireceği günden iki gün önce oluşan ve yayınlanan Akdeniz havzası (Genova/Lavera) benzin ve motorin ürün fiyatları ile TCMB tarafından açıklanan dolar satış kuru baz alınarak tespit ediliyor. Benzin ve motorin ürün fiyatı ile dolar kurunun çarpılması sonucu elde edilen fiyatı litreye dönüştürülüp ÖTV ve gelir payı ilave edildikten sonra KDV de eklenerek vergili rafineri çıkış fiyatı bulunuyor. Vergili rafineri çıkış fiyatının üzerine dağıtıcı marjı ve yüzde 18 KDV eklenerek akaryakıt dağıtım fiyatı elde ediliyor. Akaryakıt dağıtım fiyatının üzerine bayi marjı ve yüzde 18 KDV eklenerek akaryakıt bayi fiyatına ulaşılıyor.

Yorumlar