Anasayfa /  Güncel

Bedelli askerlik yerleri açıklandı! İşte e-Devlet bedelli askerlik yeri sorgulama detayları...

Bedelli askerlik yapacak adayların yakından takip ettiği 2022 celp ve sevk yerleri ile ilgili heyecanlı bekleyiş sona erdi. Uzun süredir beklenen bedelli askerlik celp, sevk tarihi ve yerleri belirlenen tarihte msb.gov.tr üzerinden erişime açıldı. Silah altına alınacak olan bedelli asker adayları e devlet üzerinden askerlik yerlerini öğrenebilecek. İşte 2022 celp dönemleri için e devlet askerlik yerleri sorgulama ekranı

Abone ol
Abone ol 28 Ocak 2022 10:09

Bedelli askerlik yapacak adayların yakından takip ettiği 2022 celp ve sevk yerleri ile ilgili heyecanlı bekleyiş sona erdi. Uzun süredir beklenen bedelli askerlik celp, sevk tarihi ve yerleri belirlenen tarihte msb.gov.tr üzerinden erişime açıldı. Silah altına alınacak olan bedelli asker adayları e devlet üzerinden askerlik yerlerini öğrenebilecek. İşte 2022 celp dönemleri için e devlet askerlik yerleri sorgulama ekranı

Bedelli askerlik yerleri ve celp tarihleri için gözler Milli Savunma Bakanlığı (MSB) çevrildi. 2022 sevk ve celp dönemlerine ilişkin sınıflandırma sonuçları bedelli askerlik yerleri MSB tarafından e-Devlet üzerinden paylaşılacak. Bedelli askerlik başvurusu yapan ve ücretlerini yatıran vatandaşlar sonuçları e-Devlet üzerinden sorgulayabilecekler. Peki Bedelli askerlik yeri sorgulama nasıl yapılır?

Bedelli askerlik sonuçları başvurularını yapan vatandaşlar tarafından merak ediliyor. Milli Savunma Bakanlığı tarafından belirtilen yönergelere göre başvurularını yapan ve ücretlerini yatıran vatandaşlar sonuçları e-Devlet üzerinden sorgulayabilecekler. Milli Savunma Bakanlığı tarafından yayımlanan duyuruda bedelli askerlik sevk tarihleri ile ilgili açıklama yapıldı. Buna göre ilk sevk tarihleri şubat ayında başlıyor. Açıklamaya göre bedelli askerlik yerleri bugün açıklandı.


BEDELLİ ASKERLİK YERLERİ AÇIKLANDI MI?

2022 Bedelli askerlik yerleri 28 Ocak tarihinde E-devlet üzerinden duyuruldu. Kurum tarafında yapılan açıklamada, 'Sınıflandırma sonuçlarının e-Devlet üzerinden ve askerlik şubelerinden yükümlülere duyurulma tarihi 28 Ocak 2022'dir.' denildi.

BEDELLİ ASKERLİK YERİ SORGULAMA NASIL YAPILIR?

Bedelli askerlik yeri sorgulama işlemleri https://giris.turkiye.gov.tr/Giris/gir e-Devlet'in resmi web sitesi aracılığıyla giriş yaparak gerçekleştiriliyor.

E DEVLET BEDELLİ ASKERLİK YERİ SORGULAMA EKRANI


Bedelli askerlik sınıflandırma sonuçları da, Milli Savunma Bakanlığı'nın E-Devlet sistemi üzerinden sorgulanabilecek.

BEDELLİ ASKERLİK SEVK TARİHLERİ AÇIKLANDI

2022 yılında bedelli askerlik statüsünde silahaltına alınacak yükümlülerin celp ve sevk işlemleriyle ilgili hususlar müteakip maddelerde açıklanmıştır.

2021 yılında bedelli askerlik hizmetinden yararlanmak üzere başvuran ve ödemesini tamamlayan yükümlüler 2022 yılında aşağıdaki celp ve sevk dönemlerinde bir aylık temel askerlik eğitimini yapmak için sevk edileceklerdir.

Sınıflandırma sonuçlarının e-Devlet üzerinden ve askerlik şubelerinden yükümlülere duyurulma tarihi 28 Ocak 2022'dir.

Ancak; sevk tarihleri içinde test yaptırmasına rağmen sevk tarihinden sonraki 1 (bir) gün içinde test sonucunun negatif olduğu tespit edilen yükümlüler askerlik şubesi başkanlıklarınca birliklerine sevk edilecekler,

Sevk belgesini alanlar birliğine katılıncaya kadar Kovid-19 kapsamında Devlet kurumları tarafından duyurulan tüm tedbirlere uyacaklar, asker eğlencesi, uğurlaması vb. faaliyetleri icra etmeyecekler,

Birliğe katılış esnasında, yükümlüler sevk belgeleri ile Kovid-19 aşı bilgilerinin yer aldığı aşı kartının e-Nabız üzerinden çıktısı alınarak katılış yapacaklar,

Kovid-19 salgını nedeniyle; bulaşma riskini ortadan kaldırmak ve teması en aza indirmek maksadıyla sevk sürecindeki tüm işlemler e-Devlet'ten yapılacak, zorunlu durumlar dışında askerlik şubelerinde işlem yapılmayacaktır.

Yükümlüler, sevk belgesinin alınabileceği tarihlerde; e-Devlet'ten "Kovid-19" anketini dolduracaklar,

Anket sonrasında yönlendirildikleri sağlık kuruluşlarında "Kovid-19" testlerini yaptıracaklar,

Test sonucunda, negatif çıkanlar aynı gün içinde e-Devlet üzerinden veya askerlik şubesi başkanlıklarından sevk belgelerini alacaklar, 2021 yılında sevke tabi iken, Kovid-19 salgını veya yasal mazeretleri nedeniyle 2022 yılına ertelemeleri yapılan; 7179 sayılı Askeralma Kanunu'nun 9'uncu maddesi kapsamındaki yükümlüler ile mülga 1111 sayılı Askerlik Kanunu'nun Geçici 55'inci maddesi kapsamındakiler, 2'nci maddedeki celp ve sevk dönemlerinde silahaltına alınacaklardır. Bunlar da 4'üncü maddede belirtilen esaslara tabi olacaktır.

Sevke tabi olduğu celp ve sevk döneminde sevk evrakını almayanlar ile sevk evrakını aldığı halde tertip edildikleri birliklerine katılmayanlar bakaya işlemine tabi tutulacaktır. Bunlardan yasal mazeret beyan etmeyenler 7179 sayılı Askeralma Kanunu'nun 9'uncu maddesi gereğince kapsam dışına çıkarılacak ve bu yükümlüler askerlik hizmetini erbaş ve er statüsünde yerine getireceklerdir.

Yükümlülere, Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sisteminde bulunan adresi ile eğitim birliği arası esas alınarak yol ve iaşe bedeli ödenecektir. Yükümlüler kendilerine yapılan ödemeleri kimlik belgeleri ile PTT şubelerinden veya PTT kartı ile PttMatiklerden alabileceklerdir.

Yükümlüler, askerlik hizmetleri süresince kullanmak üzere banka kartları bulunmuyorsa herhangi bir banka şubesine başvurarak hesap açtırabilecek ve banka kartı temin edebileceklerdir.

Yükümlüler bu duyuru metnine msb.gov.tr/Askeralma internet adresinden ve TRT teleteksten ulaşabilecektir.

7179 sayılı Askeralma Kanunu'nun 27'nci maddesi gereğince bu duyuru yükümlülere tebliğ mahiyetindedir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Yorumlar