Anasayfa /  Sağlık

Bebeklerde emzik kullanımında bunlara dikkat! Emzik seçimi bebeğinizin ağız yapısını etkiliyor

Emzikler, bebeklerin hem fizyolojik ihtiyaçlarının karşılanmasında hem de günlük rutinler veya uyku zamanlarında sakinleştirilip, yatıştırılmalarında sıklıkla tercih edilen ürünler. Kolay geçmeyen bebeklik dönemlerinde, anneler için de çoğu zaman kurtarıcı olabiliyor.

Abone ol
Abone ol 04 Şubat 2024 04:22

BEBEKLERDE EMZİK KULLANIMINDA BUNLARA DİKKAT! 

Emzikler, bebeklerin hem fizyolojik ihtiyaçlarının karşılanmasında hem de günlük rutinler veya uyku zamanlarında sakinleştirilip, yatıştırılmalarında sıklıkla tercih edilen ürünler. Kolay geçmeyen bebeklik dönemlerinde, anneler için de çoğu zaman kurtarıcı olabiliyor. Piyasada farklı özellikleri bulunan, farklı materyallerden üretilen, birbirlerine göre avantaj ve dezavantajları ile öne çıkarılan pek çok emzik çeşidi bulunduğunu söyleyen Çocuk Diş Hekimliği Uzmanı Dt. Nurgül Demir önemli uyarılarda bulunuyor. 

 Emzik kullanımının anne memesini redde, diş çürüklerine, diş diziliminde çapraşıklıklara, çene bozukluklarına ve parmak emme alışkanlığı gibi problemlere sebep olmaması için dikkat edilmesi gereken önemli noktaların bilinmesi gerektiğini söyleyen Çocuk Diş Hekimliği Uzmanı Dt. Nurgül Demir dikkat çeken konu başlıklarını 10 maddede aktarıyor.

1-Bebek anne memesini emmeye alışana kadar, emzik kullanımına başlanmamalıdır.  

2-Emzik anne, baba ve bakıcılar da dahil, asla bir başkasının ağzına sokulmamalıdır.

3-Bebeğin emziğe alışmasını sağlamak, uykuya dalmasını kolaylaştırmak veya sağlığı için faydalı olabileceği düşüncesiyle; emzik bal veya pekmeze batırılarak bebeğe verilmemelidir. Bebeğin, ağzında, şekerli bir besinle uykuya dalması ‘erken çocukluk çağı çürüğü’ denilen şiddetli çürüklerin temel sebeplerindendir. 

4-Bebeğin meyve tüketimini arttırmak ve vitamin almasını kolay hale getirmek amacıyla; hazneli emziklerin içine koyularak bebeğe verilmesi, çürük riski yüksek olan bebeklerde erken diş kaybı riskini arttırabilir. Emzikle meyve tüketimini keyif haline getiren bebeklerde, meyvelerde bulunan şeker, çürük bakterisi bulunan ağız ortamında, kaşıkla beslenmeye oranla daha uzun süre kalarak çürük riskini arttırır. 

5-Emzik seçimi yapılırken, kesinlikle Bisfenol-A (BPA) içermeyen emzikler tercih edilmelidir. Özellikle, üreme sağlığına olan zararlı etkilerinden dolayı bebekler için üretilen ürünlerde BPA kullanımı pek çok ülkede yasaklanmıştır. 

6-Ağız yapısına uyumlu olarak üretilmiş ortodontik emzikler, çene gelişimini ve diş dizilimini daha az etkileyeceği iddiasıyla piyasaya sürülen, annenin meme ucunu taklit eden emziklerdir. Ebeveynler için yeni bir alternatif olarak değerlendirilebilir ancak klasik emziklerin ağız yapısında sebep olduğu bozuklukları önleyebileceğini söylemek doğru değildir. Bu emzikler, sadece önerilen kullanım süreleri dahilinde tercih edilebilir.

7-Ağızdan düşerek yeniden ağza alınan veya doğru şekilde ve sıklıkta temizlenmeyen emzik yüzeylerindeki bakteri, mikroorganizma tutulumu; ağızda mantar gibi lokal enfeksiyonlara, mide bağırsak sisteminde ciddi hastalıklara sebep olabilir. Emziklerin temizlenmesi için özel olarak üretilen sterilizatörler kullanılabileceği gibi; iki günde bir 5 dakika kaynatılması da yeterli olacaktır.

8-Lateks emzikler hem lateks alerjisi riskinden dolayı hem de bakteri tutulumu diğer materyallerden yapılan emziklere göre daha yüksek olduğu için tercih edilmemelidir. 

9-Emziğin 12 aylık dönemi aşan kullanımı akut orta kulak iltihabı riskini arttırabilir.

10-Emzik kullanımına, süt köpek dişlerinin çıkmaya başladığı, bebeklerin ortalama 18 aylık dönemlerinde son verilmelidir. Uzun dönemli emzik kullanımı, çenelerin gelişiminde ve diş diziliminde ciddi bozukluklara sebep olabilir. 

Yorumlar