Anasayfa /  Güncel

Bayram ne zaman bitecek? Bayramın son günü hangi gün?

Kurban Bayramı’nın başlamasıyla ve okulların tatile girmesi ile birlikte birçok kişiyi tatillerine şimdiden başladı. Kimi yazlık bölgelere giderken kimi ise tatili memleketinde geçirmek üzere yola çıktı. Peki bayram ne zaman bitiyor? Bayramın son günü ve resmi tatilin son günü ne zaman?

Abone ol
Abone ol 16 Haziran 2024 14:39

Kurban Bayramı'nın başlaması ve okulların tatile girmesiyle birçok kişi tatiline şimdiden başladı; yazlık bölgeler veya memleketlerine yola çıktı. Bayramın son günü ve resmi tatilin bitiş tarihi merak ediliyor. Peki bayram son günü ve resmi tatilin son günü ne zaman?

Cumhurbaşkanı Erdoğan bayram tatiline idari iznin de dahil edildiğini ifade etmişti. Özel sektör çalışanları ise idari izinden kimlerin faydalanabileceğini araştırıyor. Bayram haftasında perşembe ve cuma günleri de eklenerek tatil uzatıldı. Peki Kurban Bayramı tatili 9 gün mü, ne zaman başlıyor? İdari izin özel sektörü kapsıyor mu? İşte, Kurban Bayramı tatiliyle ilgili bilinmesi gerekenler…

Kurban Bayramı 2024 ne zaman?

Bayram tatili öncesinde arefe günü bu yıl cumartesi gününe denk geliyor. Kurban Bayramı 16 Haziran Pazar günü başlayacak ve 19 Haziran Çarşamba günü sona erecek. Detaylı takvim aşağıdadır;

Kurban Bayramı arefe günü 15 Haziran Cumartesi

Kurban Bayramı 1. günü 16 Haziran Pazar

Kurban Bayramı 2. günü 17 Haziran Pazartesi

Kurban Bayramı 3. günü 18 Haziran Salı

Kurban Bayramı 4. günü (son) 19 Haziran çarşamba

Kurban Bayramı tatili 9 gün mü?

Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı açıklamada İdari İzin kapsamında perşembe ve cuma günlerini de bayram tatiline ekleyerek 9 günlük bir tatil imkanı sağlandığını ifade etti. Kurban Bayramı tatili memurları kapsayacak.

657 sayılı kanun kapsamında yer alan devlet memurları için geçerli oluyor. İdari izin sektörü kapsamıyor. İdari izinle beraber bayram tatili memurlar için 9 gün oldu.
20 Haziran Perşembe, 21 Haziran Cuma günün de tatile eklenmesiyle birlikte bayram tatili hafta sonu ile beraber toplam 9 gün oldu.

Bayramda nereler kapalı?

Kurban Bayramı tatilinde kamu kurumlarının tamamı kapalı oluyor. Memurlar izinli olduğundan kamu bankaları, noterler, kaymakamlıklar, valilikler, belediyeler vs. hizmet vermeyecek.

Kamu bankalarının yanı sıra özel bankalar ve borsa faaliyetlerine ara verecek. Hastanelerin acil servisleri dışındaki bölümleri kapalı olurken eczaneler ise nöbet sistemine uygun çalışacak.

Okullar ise bayram tatilinde yaz tatilinde olduğundan öğrenciler ek olarak tatil yapamayacak.

Zincir marketler ise bayramın genellikle 1. günü kapalı olurken diğer günlerde faaliyetlerine devam ediyor.

 

Yorumlar