Anasayfa /  Foto Galeri

Bankada parası olanlar dikkat! BDDK'ya çağrı yapıldı

Yeniçağ gazetesi yazarı ekonomist Remzi Özdemir'den bankada parası olan vatandaşlara önemli bir uyarı geldi. "Mesela vadesiz hedefi. Bankalar son yıllarda bedava kaynağa o kadar çok alıştı ve sevdi ki, şimdi bunu personeline hedef olarak dayatmaya başladı. Özellikle hafta sonları artık banka personeli için dayanılmaz baskının olduğu gün. Tabii ki aynı zamanda banka müşterilerinin de kazıklandığı gün" dedi ve şu BDDK'ya çağrı yaptı.Yeniçağ gazetesi yazarı ekonomist Remzi Özdemir'den bankada paras

Bankada parası olanlar dikkat! BDDK'ya çağrı yapıldı - Sayfa 1

Yeniçağ gazetesinden Remzi Özdemir'in yazısı: Geçen hafta Perşembe günü ilginç bir eylem vardı. Bankacılık sektörü çalışanları üçüncü ayın üçünde saat 3.33'te toplu olarak bankaları denetleme ve düzenlemeden sorumlu kurum olan BDDK'ya şikâyette bulundular. Şikâyetin konusu her ne kadar bankaların hedef baskısı olsa da aslında arka planda büyük bir uyarı vardı. Hedef baskısı, tasarruf sahiplerinin hak ve menfaatlerini tehdit ediyor. Nasıl mı?

Bankada parası olanlar dikkat! BDDK'ya çağrı yapıldı - Sayfa 2

Mesela vadesiz hedefi. Bankalar son yıllarda bedava kaynağa o kadar çok alıştı ve sevdi ki, şimdi bunu personeline hedef olarak dayatmaya başladı. Özellikle hafta sonları artık banka personeli için dayanılmaz baskının olduğu gün. Tabii ki aynı zamanda banka müşterilerinin de kazıklandığı gün. Bankalar, müşterinin parasını faizsiz bedava kullanmak için personeline Cuma gününden Pazartesi gününe kadar boşta yani vadesizde bırakması için hedef veriyor. Böyle bir hedef dünyanın neresinde var?

Bankada parası olanlar dikkat! BDDK'ya çağrı yapıldı - Sayfa 3

Yıllık enflasyonun yüzde 50'nin üzerinde olduğu bir ülkede paranın nemalandırılmadan bankada boşta bıraktırılması tam bir ticari ahlaksızlıktır. İşte bankacılar bu ticari ahlaksızlığa alet olmamak için BDDK'ya e-posta attı, sosyal medya üzerinden şikâyette bulundu. Bize müşteriyi kandırmamız için baskı yapılıyor! BDDK bu uyarıyı dikkate almalı. Özellikle personele verilen ve akıl mantık sınırlarını zorlayan vadesiz hedefini sorgulamak zorunda.

Bankada parası olanlar dikkat! BDDK'ya çağrı yapıldı - Sayfa 4

Tasarruf sahiplerinin hak ve menfaatlerini korumak ve bunun için yasal düzenleme yapmak BDDK'nın görevidir. Bankacıların bir başka şikâyeti zoraki sigorta satışı. Neredeyse riske hiç dönüşmeyecek saçma sapan poliçeler müşteriye, özellikle kredi almaya gelen sıkışık müşteriye zorla dayatılıyor. Bugün KGF kredileri başlıyor. 500 bin liralık bir KGF kredisi için 100 bin liraya kadar sigorta isteyen bankaların olduğu iddia ediliyor. Bankalar yüzde 50'ye varan kâr marjı nedeniyle bankacılıktan çok sigortacılık yapıyor. Yapsın yapmasına da zorla sigorta satmak nedir? Bankacıların bu tarihî uyarısını BDDK dikkate almak zorunda. Bu uyarı çok önemli.