Anasayfa /  Politika

Bakanlıklarda devir teslim törenleri başladı Bakan Kacır ve Bakan Şimşek görevlerini devraldılar

Yeni bakanlar bugün itibarıyla görevlerini devralmaya başladı. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, bakanlıkta düzenlenen devir teslim töreniyle görevi Mustafa Varank'tan devraldı.

Abone ol
Abone ol 04 Haziran 2023 11:51

Türkiye'nin özellikle seçimlerden sonra merakla beklediği yeni Kabine'nin belli olmasının ardından bakanlıklarda devir teslim törenleri başladı. İlk tören Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nda gerçekleşti.

Devir teslim töreninde konuşan Mustafa Varank şunları söyledi:

"Sayın Cumhurbaşkanımız Türkiye Yüzyılı'nın kabinesini dün kamuoyuyla paylaştı. Sayın Cumhurbaşkanımızın Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin ilk kabinesinde bizlere görev vermiş olması ve 5 yıl boyunca bu görevi sürdürmemize, ona yol arkadaşlığa yapmamıza vesile olduğu için müteşekkiriz. Beraberce Türkiye'ye hizmet etmeye çalıştık. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı görevini 5 yıl boyunca layıkıyla yapmaya çalıştık.

 

Bu görevler geçici. Bu bir takım çalışması. Bu yolda bize destek olan bütün çalışma arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. İnşallah Fatih bey aynı şuur, aynı sorumlulukla görevi yerine getirmeye devam edecek. Buradaki tecrübesini başka bir görevli, bakanlık koltuğuyla devam ettirecek. Ben işi layıkıyla yapacağına inanıyorum.

Aziz Türk milletinden haklarını helal etmelerini istiyoruz. Eksiğimiz olur ama asla kötü niyetle hareket etmedik."

Varank'ın ardından sözü alan Bakan Kacır'ın konuşmasından satır başları ise şöyle:

"Sayın Cumhurbaşkanlarıma şükranlarımı arz etmek istiyorum. Çok değerli bakanımıza ortaya koyduğu liderlik ve bizlere yaptığı ağabeylik için ayrıca şükranlarımı sunmak istiyorum.

Yöneticilik çok kişiye nasip olur ama bunların bazılarına büyük işler yapmak nasip olur. Sayın bakanım siz geçtiğimiz 5 yıl boyunca ortaya koyduğunuz emekle bütün bunları Allah'ın izniyle elde ettiniz, milletimizin sevgisini kazandınız. Bizlere de örnek bir bakanlık dönemi geçirdiniz. Sizinle yol arkadaşı olmaktan duyduğum memnuniyeti ifade etmek istiyorum.

Togg 60 yıllık bir rüya, sizlerin öncülüğünde gerçekleşti. Uzaya İMECE'yi yine bu dönemde gönderdik. KOSGEB'in en kapsamlı programlarını bu dönemde başlattık. Dünyanın en büyük teknoloji festivallerini, TEKNOFEST'leri bu dönemde gerçekleştirdik. Bunları şunun için saydım sayın bakanım, çıta çok yüksek, bunun farkındayız, bilincindeyiz. Biz yine beraber olacağız, bunun ümidindeyim. Allah bizleri aziz milletimize mahcup etmesin. 

Nureddin Nebati: Toplumsal refahı elde etmek hedefimizdir

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in bakanlıktaki ilk sözleri ise şu şekilde:

 Sayın bakanım değerli vekil arkadaşlarım bakanlığımızın güzide çalışanları, saygı değer misafirler değerli bakanımızdan görevi devralma törenimize katılımınız için teşekkür ediyorum. Bayrak yarışında bu görevi bana tevdi eden sayın cumhurbaşkanımıza şükranlarımız arz ediyorum. Deprem felaketinin yaşandığı son bir buçuk yıllık dönemde görevini ifa eden sayın bakanımıza teşekkür ediyorum yatırım, üretim ve ihracatta önemli kazanımlar elde edilmiştir. Toplumsal refahı elde etmek hedefimizdir. Şeffaflık, öngörülebilirlik hedefimizdir. Küresel zorlukları, jeopolitik zorlukların arttığı dönemde makro iktisat politikalarını gerçekleştireceğiz. Fiyat istikrarının sağlanması temel hedef. Enflasyonunu tek hanelere düşürülmesi, yapısal dönüşümün sağlanması ülkemiz için hayati önem taşımaktadır. Merkez bankamıza enflasyonla mücadelede destek olmak temel hedefimiz olacaktır.

BAKAN MEHMET ŞİMŞEK'TEN İLK MESAJLAR! "TÜRKİYE'NİN BAŞKA BİR SEÇENEĞİ KALMAMIŞTIR"

Bakan Mehmet Şimşek'in konuşmasından satır başları ise şöyle:


"Küresel zorlukların devam ettiği ve 14 milyon vatandaşımızı doğrudan etkileyen deprem felaketinin yaşandığı son 1,5 yıllık dönemde Hazine ve Maliye Bakanlığı görevini büyük fedakarlık içinde ifa eden Sayın Nebati'ye teşekkür ediyorum. Değerli bakanımızı tebrik ediyorum. Önümüzdeki dönemde bu hedefe ulaşmada şeffaflık, tutarlık, öngörülebilirlik ve uluslararası normlara uygunluk temel ilkemiz olacaktır. Türkiye'nin rasyonel bir sürece dönme dışında seçeneği kalmamıştır.

Yapısal reformlarla, Merkez Bankası'na enflasyonla mücadelede destek olmak temel hedefimiz olacaktır.

Attığımız her adım, attığımız her karar ülkemize duyulan güveni ve istikrarı güçlendirmeye devam etmesi önem arz etmektedir. Bugün sayın bakanımızdan devraldığımız bu bayrağı inşallah daha da yukarılara çıkarmak için geceli gündüzlü çalışacağız. İnşallah hep birlikte bu süreçten alnımız açık çıkacağız.

 

 

Yorumlar