Anasayfa /  Ekonomi /  Memurlar

Bakanlık Az Önce Duyurdu: 80 Bin Kişiye İş Kapısı Açıldı

Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, toplum faydasına çalışma programı kapsamında toplam 80 bin kişiyi işe alınacağını duyurdu. Yapılan açıklamaya göre, söz konusu kişiler okulların temizlik bakım ve onarım işlerini yapacak.

Abone ol
Abone ol 07 Eylül 2018 11:48

Konu ile alakalı bakanlıktan yapılan yazılı açıklama ise şöyle:

Üç bakanlık arasında imzalanacak "Güvenli Okul, Güvenli Gelecek" işbirliği protokolüyle, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullara Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı İŞKUR kanalıyla, okulların temizliği, bakım ve onarımı için Toplum Yararına Program (TYP) kapsamında 60 bin kişilik ödeneği il müdürlüklerine aktaracak.

Ayrıca, okullarımızda yine TYP üzerinden görevlendirilecek yaklaşık 20.000 ‘güvenli eğitim koordinasyon görevlisi’, okul yönetimleri ve okul aile birlikleri aracılığıyla gelişmeleri an be an takip ederek olası sorunlar karşısında gereken tedbirlerin hızlı bir şekilde alınmasını sağlayacaklar. Toplamda 80 bin kişi TYP’den faydalanacak.

TYP’ye dair başvurular İŞKUR üzerinden alınırken, program okulların açılmasıyla birlikte başlayacak.

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, “Yapılan çalışmalar ile çocuklarımızın ve gençlerimizin daha sağlıklı ve güvenli bir ortamda eğitim almasının kaliteli eğitimin olmazsa olmaz bir parçası olduğunun bilinciyle hem ailelerin gözünün arkada kalmaması hem de evlatlarımızın hijyenik şartlarda eğitim alması için Milli Eğitim ve İçişleri Bakanlığı ile beraber önemli bir adım atıyoruz.

İŞKUR üzerinden alınacak başvurularından sonra program, ders zilinin çalmasıyla birlikte başlayacak. Eğitim öğretim yılı süresince de devam edecek. 

TYP kapsamında okullarda görev alacak her bir katılımcı için aylık asgari ücret üzerinden ödemeler yapılacak.

TYP NEDİR?

İŞKUR, işgücü piyasasına girmekte zorlanan vatandaşların toplum yararına bir iş yapmasını ya da bir hizmet gerçekleştirmesini sağlıyor. Bu durumda vatandaşların çalışma alışkanlığı ve disiplinini kazanması ve geçici gelir desteği verip, işgücü piyasasına uyumunun kolaylaşmasi hedefleniyor.


Yorumlar