Anasayfa /  Güncel /  Gündem

Bakan Özer açıkladı! 12. sınıf öğrencileri devamsızlıktan muaf

Milli Eğitim Bakanı Özer, 12. sınıf öğrencilerinin devamsızlıktan muaf tutulacağını açıkladı. Bakan Özer, 45 bin öğretmen atamasına ilişkin detayları da paylaştı.

Abone ol
Abone ol 02 Mayıs 2023 13:35

Milli Eğitim Bakanı Özer, 12. sınıf öğrencilerinin devamsızlıktan muaf tutulacağını söyledi. 

Travmaların aşılmasına odaklandık

Deprem bölgesindeki eğitime ilişkin bilgi veren Bakan Özer, "Eğitimin normalleşmesiyle ilgili büyük çaba harcadık. Müfredattan çok travmaların aşılmasına odaklandık." dedi. Bakan Özer, "Bölgedeki en güvenli yerin okullar olduğu ortaya çıktı. 466 bin vatandaşımız okullarımızda konakladı." şeklinde konuştu.

59 bin öğrenci geri döndü

Deprem bölgesindeki nakillerle ilgili konuşan Özer, "Okulları normalleştirmeden hayatı normalleştirmemiz mümkün değil. Okulları açtıkça geriye dönüşler hızlandı. 59 bin 922 öğrenci geriye döndü. Dikkat çekici nokta en fazla dönüş Kahramanmaraş'ta. Onu Hatay izliyor 10 bin öğrenci Hatay'a döndü." dedi.

Telafi eğitimlerini yapacağız

Bakan Özer, "Başlangıçta devamsızlığı kaldırdık deprem bölgesinde. Beklediğimizin ötesinde travma yaşadılar. Derdimiz müfredatla ilgili değil. Bu travmayı atlatmalarını sağlamak. Not sistemlerini de değiştirdik. Sınava girmezse birinci dönem notu geçerli olacak. 2. dönem sınava girer yüksek olursa bu notu dikkate alacağız. Notlarına bakmaksızın üst sınıfa geçireceğiz. Önceliğimiz bu süreci hızlıca atlatmak. 16 Haziran'dan sonra telafi eğitimlerini yapacağız. Sağlığını korumakla ilgili güvence verebilmek önceliğimiz." şeklinde konuştu.

 Öğrencilerimiz rahat olsun

YKS sınavıyla ilgili konuşan Bakan Özer, "Öğrencilerimiz rahat olsun, fazla yormayacağız. Sınava girecek öğrenciler için 3450 destekleme kursu oluşturduk. Uzman öğretmenlerimizi bölgeye gönderdik. Tüm kitaplarını tekrar bastırdık. Çocuklarımız geleceğini dizayn ederken MEB'in her türlü imkanından faydalanıyorlar." dedi.

12. Siniflar devamsizliktan muaf

12. sınıfların devamsızlıktan muaf olduğunu duyuran Bakan Özer, "Öğrenciler hep aynı soruları sordu. Bu dönem travmalı bir dönem yaşandığı için bunu erken açıklayacağız. 12. sınıf öğrencilerimizi devamsızlıktan bırakmayacağız." dedi.

45 Bin öğretmen ataması: en çok ağırlığı hatay'a vereceğiz

8 Mayıs'ta gerçekleştirilecek 45 bin öğretmen atamasına ilişkin detayları paylaşan Bakan Özer, "Son 20 yılın en yüksek atamasını gerçekleştiriyoruz. Burada ağırlığı deprem bölgesini vereceğiz. En çok ağırlığı Hatay'a vereceğiz. Tüm süreçleri bitti. Sadece atama kaldı. Görünür olarak ağırlığı sınıf öğretmenliği, rehber öğretmenliği ve okul öncesi öğretmenliğine verdik." dedi.

 

Yorumlar