Anasayfa /  Dünya

Ayasofya kararına dünya medyasından ilk tepkiler

Danıştay 10. Dairesi, Ayasofya kararını verdi. Ayasofya'nın camiden müzeye dönüştürülmesine dair karar iptal edilirken yabancı medya kuruluşları bu gelişmeyi son dakika olarak duyurdu. İşte ayasofya kararına dünya medyasından ilk tepkiler...

Abone ol
Abone ol 10 Temmuz 2020 17:57

Danıştay 10. Dairesi, Ayasofya'nın camiden müzeye dönüştürülmesine dair 24 Kasım 1934 tarihli Bakanlar Kurulu kararını iptal etti. Karar uluslararası basında büyük yankı uyandırdı.

ÖFKEYE SEBEP OLACAK!

ABD'li New York Times gazetesi haberi "Danıştay Ayasofya'nın cami olarak kullanılmasının yolunu açtı. Karar Ayasofya'nın 80 yıllık statüsünün iptal edilmesinin ve yapının ibadet yeri haline getirilmesinin önünü açtı. Bu karar muhtemelen uluslararası öfkeye sebep olacak" spotuyla duyurdu.

 

YUNANİSTAN'IN  TEPKİLERİNE YER VERİLDİ

Yunanistan'ın daha önceki tepkilerine yer verilen haberde ise Yunanistan Dışişler Bakanlığı'nın Ayasofya ile ilgili kararların kabul edilemez olduğuna dair açıklamaları hatırlatıldı.

Haberde ayrıca Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO), Ayasofya müzesinin statüsüyle ilgili yapılacak herhangi bir değişiklikle ilgili önceden kendilerine bilgi verilmesi duyurusuna da yer verildi. 

TARTIŞMALI KARAR

İngiliz yayın kuruluşu BBC ise kararı tartışmalı karar olarak duyurdu. Başlıkta "İstanbul'un ikonik müzesi camiye dönüştürülebilir" ifadeleri kullanılan haberde kararın tartışmalı bir karar olduğu ifade edildi.

SON DAKİKA GEÇİLDİ

Danıştay'ın kararı AFP ve Reuters ajansları tarafından da son dakika olarak geçildi.

 
Etiketler ayasofya cami müze
Yorumlar