Anasayfa /  Dünya

Avrupa'da sıcak hava paniği! Portekiz'de can kayıpları bini aştı!

Portekiz Deniz ve Atmosfer Enstitüsü (IPMA) verilerine göre, ülkede sıcaklık "yangın riski yüksek" seviyede seyrediyor. Bazı bölgelerde sıcaklığın 40 derecenin üstünde olduğu ülkede toprakların yüzde 80'inde kuraklık yaşanırken, halihazırda devam eden 13 yangın nedeniyle yüzlerce yerleşim yeri alevlerin tehdidi altında bulunuyor...

Abone ol
Abone ol Editör Mehmet Durna 21 Temmuz 2022 10:53

Aşırı sıcaklar Avrupa ülkelerini derinden etkiliyor. 7-18 Temmuz tarihleri arasında Portekiz'de 1065 kişi sıcaklar nedeniyle can verdi. Ölüm oranının gün geçtikçe artmasından endişe ediliyor.

ÖLÜMLERİN ARTMASI MUHTEMEL
Ülkede hayatı durma noktasına getiren aşırı sıcaklar can kayıplarına da sebep oldu. Portekiz Sağlık Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre 7-18 Temmuz'da hayatını kaybedenlerin sayısı 1065'e ulaştı. Yüksek sıcaklıkların artmasıyla ilerleyen günlerde daha fazla ölümün muhtemel olduğu belirtildi.

İSPANYA'DA DA EN AZ 500 CAN KAYBI VAR
İspanya'da da 10 gündür etkili olan sıcak hava dalgasının en az 500 kişinin yaşamını yitirmesine yol açtığı bildirilmişti. İspanya Meteoroloji Ajansı'nca (AEMET) yayımlanan verilere göre, 9-18 Temmuz'da "1975'ten bu yana ülkede en yoğun yüksek sıcaklıklar" kaydedildi.

Yorumlar