Anasayfa /  Sağlık

Avrupa'da çocuklarda yayılan Salmonella virüsü Türkiye'de de çıktı!

Dünyaca ünlü Kinder çikolatalarının üreticisi Ferrero markasının ürünlerinde salmonella virüsü tespit edilmişti. Avrupa'daki pek çok ülkeye yayılarak 100'den fazla çocuğa bulaşan salmonella virüsünün Türkiye'de de çıktığı iddia edildi.

Abone ol
Abone ol 30 Mayıs 2022 21:44

İngiltere’de meydana gelen ve Kinder ürünleriyle bağlantılı olduğu tespit edilen Salmonella salgını, ABD’de farklı bir markada daha belirlendi. Söz konusu markanın Salmonella barındıran ürünlerine ise İstanbul’da bir süpermarkette rastlandı.

26 Mayıs’ta Centers for Disease Control and Prevention yani ABD Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri tarafından yapılan duyuruya göre ABD'de üretim yapan bir firmanın fıstık ezmelerinin belirli partilerinde Salmonella teşhisi üzerine toplatma kararı çıkartıldı.

Söz konusu ürünler İstanbul’da bir süpermarkette ortaya çıktı.

Fotoğrafı çekilen ürünün ABD’de salmonella bağlantısının tespit edilmesi üzerine geri çağrılan ürünler arasında olduğu anlaşıldı.

Gıda Dedektifi hesabından yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

"Yapılan geri çağırma duyurusuna göre ilk dört sayısı 1274 ile 2140 arasında olan ve sonraki üç sayı ise 425 ile devam eden tüm partiler Salmonella riski sebebiyle geri çağrılmaktadır. Söz konusu ürün yaptığımız araştırma ve siz değerli takipçilerimizin eşsiz desteğiyle Gıda Dedektifi tarafından bulunmuştur. Söz konusu ürünle ilgili bakanlıktan aldığımız bilgiler ise ürünün ülkemizde bulunmadığı ve bu konuda firmadan da herhangi bir olumsuz dönüş olmadığı yönündeydi.

Fakat sizlerin desteğiyle İstanbul’da çok merkezi bir konumda geri çağırma kriterlerine uygun Jif markalı Fıstık Kremasını tespit ettik. Ürünün ilk dört hanesi 1274 ile 2140 numaraları arasında olup -1278- sonrasında da 425 yer almaktadır. Bu da fotoğrafta gördüğünüz ve İstanbul’da bir süpermarkette çekilen ürünün ABD’de salmonella bağlantısı tespiti üzerine geri çağrılan ürünler arasında olduğunu gösterir. Tarım ve Orman Bakanlığı yetkililerine söz konusu ürünle ilgili adres bilgisi an itibariyle verilmiş olup, kamu sağlığını riske atmamak ve söz konusu ürünlerin resmi kanallar aracılığıyla toplatılmasını sağlamak adına gizlilik prensibiyle yayınlamıyoruz. Ürünlerin bir an önce bakanlık tarafından toplatılması çağrısında bulunuyor, firmayı ve yetkili tüm kurumları bu ürünün İstanbul’un en merkezi konumlarından birindeki market rafına gelmesine rağmen bunu nasıl tespit edemediklerini sorgulamalarını istiyoruz.

Son olarak hesabımız hakkında zaman zaman her ne kadar iftira ve dayanaksız iddialar ortaya atılsa da, Gıda Dedektifi’nin temel amacının tüketicinin bilinçlenmesi ve gıda güvenliğinin sağlanması olduğunun altını bir kez daha çizmek istiyoruz. İdeolojik ve siyasi yapısı gereği hakkımızda çoğu zaman asılsız ve dayanaksız iddialar ve hatta iftiralar ortaya atan bir takım meslek grupları ve bunların uzantısı sözde meslek odaları olsa da; biz her daim sizlerin desteğiyle kamu yararına tarafsız ve bağımsız yayınlarımızı sürdürmekte kararlıyız."

Salmonella nedir?

Salmonella enfeksiyonu (salmonelloz) bağırsak sistemini etkileyen yaygın bir bakteriyel hastalıktır. Salmonella bakterileri tipik olarak hayvan ve insan bağırsaklarında yaşar ve dışkı yoluyla atılır. İnsanlara en sık kirli su veya yiyeceklerle bulaşır.

Tipik olarak, salmonella enfeksiyonu olan kişilerde hiçbir belirti görülmez. Diğerlerinde ise sekiz ila 72 saat içinde ishal, ateş ve karın ağrısı görülür. Sağlıklı insanların çoğu, belirli bir tedavi olmadan birkaç gün içinde iyileşir.

Yorumlar