Anasayfa /  Foto Galeri

Astım hastaları bu kriterlere dikkat! İşte astımı tetikleyen 7 önemli etken...

Astım günümüzde yetişkinleri olduğu kadar çocukları da etkisi altına alan ve oldukça sık karşılaşılan , halk sağlığı sorunu olarak karşımıza çıkan bir hastalıktır. Göğüste sıkışma, Hırıltı, nefes darlığı öksürük gibi solunum sistemi şikayetleri ile kendini belli eden astıma özellikle sigara başta olmak üzere genetik ve çevresel bir çok faktörün yol açabildiğini belirten Göğüs Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Nilüfer Aykaç astımı tetikleyen 7 etkeni anlattı, önemli uyarılar da bulundu

Astım hastaları bu kriterlere dikkat! İşte astımı tetikleyen 7 önemli etken... - Sayfa 1

“Yaz aylarında da bazı kurallara uyulmadığında tetiklenebilen astım, hava yollarının daralması ile kendini gösteren ve ataklar (krizler) halinde gelen bir hastalıktır. Son yıllarda yaygınlaşarak ülkemizde yaklaşık her 100 erişkinden 9’unda, her 100 çocuktan 15’inde görülür hale gelmiştir. Astım tedavisi mutlaka gecikmeden yapılmalıdır. Aksi taktirde kişinin günlük yaşantısında ciddi kısıtlamalara neden olurken, eğer kontrol altına alınmazsa hayati riske de yol açabilir.” diyor. Astımın doğru tedavi ile kontrol altına alınabildiğini, hastaların özellikle ataklara yol açan etkenlerden uzak durmaları gerektiğini vurgulayan Göğüs Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Nilüfer Aykaç, astımı tetikleyen 7 etkeni anlattı, önemli uyarılar ve önerilerde bulundu. 

Astım hastaları bu kriterlere dikkat! İşte astımı tetikleyen 7 önemli etken... - Sayfa 2

Tütün ürünleri

Yapılan bilimsel çalışmalar; tütün ve tütün ürünleri kullanımı gibi, tütün dumanına maruz kalmanın da astım hastalığı açısından en önemli risk faktörü olduğunu ortaya koyuyor. Tütün dumanına maruz kalmak hem çocukluk astımına yol açması hem de var olan hastalığın alevlenmesinde çok önemli bir sorun olarak karşımıza çıkıyor. Özellikle anne karnında ve doğum sonrası, pasif sigara dumanı maruziyeti de çocuklarda astıma yatkınlığı artırıyor.  

Astım hastaları bu kriterlere dikkat! İşte astımı tetikleyen 7 önemli etken... - Sayfa 3

Klima

Özellikle de yaz aylarının aşırı sıcaklarında vazgeçilmez hale gelen klimalar gerekli önlemler alınmadığında, astımı tetikleyebiliyor. Klimalar, gerekli filtre bakımları yapılmadan kullanıldığında kolonizasyon nedeniyle solunum yolu enfeksiyonlarına yol açabildiği gibi astım hastalarının tedavisini güçleştirebiliyor. 

Astım hastaları bu kriterlere dikkat! İşte astımı tetikleyen 7 önemli etken... - Sayfa 4

Solunum yolu enfeksiyonları 

Viral enfeksiyonlar; çocukluk çağı astım riskini artırdığı gibi astımı da ciddi ölçüde tetikleyebiliyor. Bu nedenle solunum yolu enfeksiyonlarının geciktirilmeden tedavi edilmesi,  astımlı hastaların düzenli olarak göğüs hastalıkları hekimi tarafından takibinin yapılması gerekiyor.