Anasayfa /  Güncel

Askerlik yerleri belli oldu mu? MSB 2023 Şubat celbi Askerlik yerleri!

Milli Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklama da Şubat 2023 celbi askerlik yerleri 25 Ocak 2023 tarihinde ilan edilecek” ifadeleri kullanmıştı. Peki Şubat ayı askerlik yerleri açıklandı mı? İşte detaylar...

Abone ol
Abone ol 25 Ocak 2023 15:00

Milli Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklama da Şubat 2023 celbi askerlik yerleri 25 Ocak 2023 tarihinde ilan edilecek” ifadeleri kullanmıştı. Peki Şubat ayı askerlik yerleri açıklandı mı? İşte detaylar...

ASKERLİK YERLERİ NE ZAMAN AÇIKLANACAK, SAAT KAÇTA? 
Milli Savunma Bakanlığı tarafından daha önce gelen açıklamaya göre, askerlik yerleri 25 Ocak 2023 tarihinde e-Devlet üzerinden yükümlülere duyurulacak.Sınıflandırılan yükümlüler tekrar sınıflandırma işlemine tabi olmayacak.

Ancak yedek subay/astsubay adaylığına ayrılmış yükümlülerden, tabi oldukları celp ve sevk döneminde 7179 sayılı Askeralma Kanunu'nda belirtilen mazeretleri olmaksızın bakaya kalanlar (daha önceki sınıflandırma dönemlerinde sınıflandırılanlar dâhil) er statüsünde askere sevki yapılacak.

2023 ŞUBAT CELBİ ASKERLİK YERLERİ NASIL, NEREDEN ÖĞRENİLİR? 
Bedelli askerlik ve askerlik celp tarihleri ve yerlerini öğrenmek isteyen er, adayları E-Devlet'e kendi şifreleriyle girip Milli Savunma Bakanlığı'nın yayımladığı bilgileri görüntüleyebilecek.

Askerlik yerleri sorgulama işlemi, E-Devlet şifresi ile giriş yaptıktan sonra çok kolay bir şekilde yapılıyor.

Yedek subay/astsubay adaylığına ayrılmış yükümlülerden, tabi oldukları celp ve sevk döneminde 7179 sayılı Kanunda belirtilen mazeretleri olmaksızın bakaya kalanlar (daha önceki sınıflandırma dönemlerinde sınıflandırılanlar dâhil) er statüsünde askere sevkleri yapılacak.

SEVK TARİHLERİ 
Yedek Subay/Astsubay Adayları ile Er (1'inci Grup) 02 Şubat 2023

Er (2'nci Grup) 02 Mart 2023

Er (3'üncü Grup) 06 Nisan 2023

Hükümlüler sevk belgesini sevk gününden 10 gün öncesinden itibaren e-Devletten veya askerlik şubesinden alabilecektir.

Yükümlülere, Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sisteminde olan adresi ile eğitim birliği arası esas alınarak yol ve iaşe bedeli ödenecektir. Yükümlüler kendilerine yapılan ödemeleri kimlik belgeleri ile PTT şubelerinden yada PTT kartı ile PttMatiklerden alabileceklerdir.

Yükümlüler, Askerlik hizmetleri süresince kullanmak için banka kartları bulunmuyorsa herhangi bir banka şubesine başvurarak hesap açtırabilecek ve banka kartı temin edebileceklerdir.

Sevk belgesini almayanlar ile aldığı halde sevk edildiği sınıf okulu/eğitim merkezlerine katılmayanlar veya sevk belgesini aldığı halde kendisine verilen yol süresi dışında sınıf okulu/eğitim merkezlerine katılanlar hakkında bakaya işlemi başlayacaktır.

7179 sayılı Askeralma Kanunu'nun 27'nci maddesi gereğince bu duyuru yükümlülere tebliğ niteliğindedir.

Yükümlüler bu duyuru metnine https://MSB.gov.tr/Askeralma internet sayfasından ve TRT teleteksten ulaşabileceklerdir.

Yorumlar