Anasayfa /  Ekonomi

Asgari ücret zammı ne zaman açıklanacak? Asgari ücret ne kadar olacak?

Yeni yıla sayılı günler kala tüm ülke tarafından Asgari ücret zammı merakla bekleniyor. İlerleyen günlerde Asgari Ücret Tespit Komisyonu yapacağı 3 toplantı sonrası asgari ücrette yeni tutar belli olacak. İşte detaylar...

Abone ol
Abone ol 01 Aralık 2022 22:07

Yeni yıla sayılı günler kala tüm ülke tarafından Asgari ücret zammı merakla bekleniyor. İlerleyen günlerde Asgari Ücret Tespit Komisyonu yapacağı 3 toplantı sonrası asgari ücrette yeni tutar belli olacak. İşte detaylar...

Asgari ücret zammı için Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantıları için takvim belli oldu.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, görüşme takvimi için Türk-İş ve TİSK başkanlarıyla bugün toplantı gerçekleştirdi.

ASGARİ ÜCRET TOPLANTILARI NE ZAMAN?

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2023 senesi asgari ücretini belirlemek için ilk toplantısını 7 Aralık , ikinci toplantıyı 14 Aralık'ta yapacak.

Gerçekleştirilecek üç toplantı sonrası 2023 asgari ücret zammı belli olacak.

Asgari ücret zammının aralık ayının son haftası itibariyle açıklanması düşünülüyor.

TÜRK-İŞ: TEBESSÜM ETTİRECEK RAKAMA İMZA ATARIZ
Türk-İş Başkanı Ergün Atalay, görüşmenin ardından açıklama yaptı. Atalay, "Toplumu tebessüm ettirecek bir rakam çıkarsa imza atalım. Asgari ücret maalesef geçim ücreti oldu. Asgari ücret arttı diye işçi çıkaranlar oluyor onun önüne geçmek lazım" diye konuştu.

TİSK: ELİMİZİ TAŞIN ALTINA KOYACAĞIZ
Toplantı öncesi açıklama da bulunan TİSK Başkanı Özgür Akkol, "Ortak mutabakat devam etmeli. İşçi tarafınını memnun olduğu, işverenleri koruyan dengeli bir ücret için elimizi taşın altına koyacağız" dedi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, işçiler, işverenler ve kamuoyunun 2023'teki asgari ücrete ilişkin beklentilerini tespit etmek için araştırma başlattı.

2023'te geçerli olacak yeni asgari ücreti belirleme çalışmaları kapsamında, ülke genelindeki küçük, orta ve büyük ölçekli işletmeleri de kapsayacak araştırmada, asgari ücret beklentileri tespit edilecek. Ortaya çıkacak rakamlar kamuoyuna açıklanacak.

BAKAN BİLGİN: ENFLASYONA EZDİRMEYECEĞİZ

Asgari ücretle ilgili işçi veya işveren tarafı daha rakam telaffuz etmedi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Bilgin, çalışanların enflasyona ezdirmeyeceklerini dile getirdi.

Bilgin son açıklamasında "Enflasyonun tahribatından koruyacak bir düzenlemeyi geçen sene yapmaya çalıştık, yüzde 50 zam vererek. O yetmedi hemen onun üzerine aritmetik olarak yüzde 80'in üzerinde, kümülatif olarak yüzde 94 küsur zam verdik ama enflasyonun tahribatı devam ediyor. Dolayısıyla bunu dikkate alan bir düzenleme yapacağız" dedi.

Zamla alakalı çeşitli iddialar ortaya atılırken Bakan Bilgin, "Yüzde 50 zam olur mu?" sorusuna "Hayali değil gerçekçi bir rakam üzerinde durmak lazım" demişti.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'DAN ASGARİ ÜCRET AÇIKLAMASI
Asgari ücretle ilgili açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan şu ifadeleri kullanmıştı;

"Şu anda sağ olsun Vedat Bey ekibiyle beraber Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığımız çalışmalarını yoğun bir şekilde devam ettiriyor. Bu çalışmalarla birlikte inşallah önümüzdeki ay ve yeni yıl, bunların arka arkaya açıklandığı aylar olacak ve buralardaki ücret politikalarımız da ne durumdaysa bunları da yine açıklayacağız. Tabii en önemlisi bunlardan asgari ücretin yeniden tespiti çalışması olacak. Bu çalışmayla birlikte de gerek sözleşmeliler gerek EYT bütün bunlar, arka arkaya yani biz 2023'e bunları da açıklayarak girmiş olacağız."

ASGARİ ÜCRET NASIL BELİRLENİYOR?
1 Ocak 2023 tarihinden itibaren geçerli olacak yeni ücret Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun çalışmaları sonucunda belli olacak.

Asgari ücreti, yasa gereği işçi, işveren ve hükümetten 5'er temsilci olmak üzere 15 kişiden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu tarafından belirliyor. Komisyon, yeni asgari ücreti belirleme çalışmaları kapsamında dört defa toplanıyor.

Bakanlığın belirlediği üyelerden birinin başkanlık ettiği komisyon, en az 10 üyenin bir araya gelmesiyle toplanıp, oy çokluğuyla karar veriyor. Oyların eşitliği durumunda başkanın bulunduğu tarafın çoğunluğu sağladığı kabul ediliyor.

ASGARİ ÜCRET NE KADAR?

Yeni yılda geçerli olacak asgari ücret aralık ayında kesinleşecek. Asgari ücret şu anda net 5 bin 500 TL düzeyinde bulunuyor.

Bu yıl ocak ayında düzenlenen yüzde 50 zamla 4 bin 253 liraya yükselen asgari ücret, temmuz ayında yapılan zamla net 5 bin 500 TL'ye ulaşmıştı.

ASGARİ ÜCRET ZAMMI NE KADAR OLUR?
Asgari ücret zammının ne olacağına ilişkin çeşitli tahminler yürütülse de henüz rakam kesinleşmedi. İşte örneklerle olası asgari ücret zam tablosu;

YÜZDE 30 ZAM

Şu an 5 bin 500 TL olan asgari ücret yüzde 30 zamla 7 bin 150 TL'ye yükselecek.

YÜZDE 40 ZAM

Şu an 5 bin 500 TL olan asgari ücret yüzde 40 zamla 7 bin 700 TL'ye yükselecek.

YÜZDE 50 ZAM

Şu an 5 bin 500 TL olan asgari ücret yüzde 50 zamla 8 bin 250 TL'ye yükselecek.

Yorumlar