Anasayfa /  Ekonomi

Araba almak isteyenler dikkat: Düşük ÖTV'de sadece iki model kaldı!

Araç almayı düşünenler dikkat! İkinci el otomobil satışlarına ilişkin 6 ay 6 bin kilometre sınırının getirilmesinin ardından piyasada ÖTV indirimi beklentisi oluştu. Peki ÖTV indirimi gelecek mi? Hangi modeller ÖTV indiriminden yararlanıyor? İşte yanıtı...

Abone ol
Abone ol 21 Eylül 2022 10:00

Araç almayı düşünenler dikkat! İkinci el otomobil satışlarına ilişkin 6 ay 6 bin kilometre sınırının getirilmesinin ardından piyasada ÖTV indirimi beklentisi oluştu. Peki ÖTV indirimi gelecek mi? Hangi modeller ÖTV indiriminden yararlanıyor? İşte yanıtı...

Yüksek kur, enflasyon ve krediye erişimdeki zorluklar otomobil fiyatlarında etkisini göstermeye devam ediyor. 

Satılan neredeyse tüm sıfır otomobillerin yüzde 80'lik ÖTV dilimine geçtiği görüldü. Yüzde 80'lik dilimin altında kalan sayılı araçlar ise markaların en ucuz modellerinin en alt donanıma sahip otomobillerinden oluşuyor.

DÜŞÜK ÖTV’DE SADECE İKİ MODEL KALDI! İŞTE O MODELLER...

Fiat Egea yüzde 80 ÖTV oranının altında kalan 2 modelden biri oldu. Egea'nın sadece 1,4 benzinli ve manuel şanzımanlı versiyonu yüzde 70 ÖTV diliminde kalırken, aynı ÖTV oranına sahip bir diğer modelin ise Hyundai i10 olduğu anlaşılıyor.

Egea gibi yerli üretim bir otomobil olan i10'un da en üst donanım paketi hariç tüm versiyonları yüzde 70'lik ÖTV diliminden fiyatlanıyor.

"ÖTV İNDİRİMİNİN GÜNDEME GELMESİ MUHTEMEL"

Vergi Uzmanı Muhammet Bayram ise konuyla ilgili şunları söyledi: “ÖTV’ye tabi araçlar genel itibarıyla 1. el araçlar olduğu için ve hem enflasyon bazında hem de döviz kurları bazında araç fiyatları arttığı için araç satışına ilişkin talepte kısmi bir azalma mevcut.

Burada sektör temsilcileri ÖTV indirimi için zaman zaman talep düştüğünde günde oluşturmaktadır. Bununla alakalı 26 Temmuz itibarıyla sayın Cumhurbaşkanının ÖTV oranlarını 3 katına kadar artırma ve 0’a indirme yetkisi bulunmaktadır.

Son gelinen noktada sıfır araç satışlarında bir düşüş olursa ÖTV indiriminin gündeme gelmesi muhtemeldir. Ancak şu anda ÖTV indirimine ilişkin herhangi bir kulis bilgisi bulunmamaktadır.

Ancak ikinci el piyasadaki fiyat belirsizlikleri ve özellikle araç ticareti yapmayan kişilerin araç alım satımını bir ticarete dökmesinden dolayı ve gelir kapsı kabul etmesinden dolayı ikinci el araç piyasasında fahiş fiyat yükselmeleri mevcut. Bunun için devletimiz 6 ay 6 bin km kuralı getirdi. Bununla beraber ikinci el araç ticaretinde fiyatların oturmaya başladığını görüyoruz. Ancak bu bir durgunluk getirdi bunun kısmi bir durgunluk olduğunu düşünüyoruz.

Vergi mükelleflerinin vergi planlamalarını bu ay itibarıyla yapmasından dolayı vergiyi az ödemek için ticari ve binek araç alımları yapılmaya başlanacaktır. Bununla beraber de hem sıfır hem ikinci el araç satışları artacaktır. Bu kapsamda şu an itibarıyla ÖTV indirimine gerek yoktur.”

 

 

 

Yorumlar