Anasayfa /  Eğitim

AÖF kayıt yenileme ertelendi mi? AÖF bahar dönemi kayıt takvimi!

Kahramanmaraş'ta meydana gelen ve 10 ili birden etkileyen depremlerin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan üniversitelerin yaz dönemine kadar uzaktan eğitime geçildiği açıkladı. Ardından AÖF kayıt yenileme ve sınav tarihleri merak konusu oldu. İşte detaylar...

Abone ol
Abone ol 13 Şubat 2023 15:00

Kahramanmaraş'ta meydana gelen ve 10 ili birden etkileyen depremlerin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan üniversitelerin yaz dönemine kadar uzaktan eğitime geçildiği açıkladı. Ardından AÖF kayıt yenileme ve sınav tarihleri merak konusu oldu. İşte detaylar...

AÖF SINAVLARI ONLİNE MI YAPILACAK?

Anadolu Üniversitesi güz dönemi ara sınavları 10-11 Aralık’ta, dönem sonu sınavları ise 21-22 Ocak’ta yapıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan,  11 Şubat tarihinde yaptığı açıklamada üniversitelerin yaz dönemine kadar uzaktan eğitime geçeceğini açıkladı.

10 Şubat’ta Anadolu Üniversitesi tarafından gelen açıklamada “  yükseköğretim kurumlarımızda bahar eğitim ve öğretim döneminin açılışı ikinci bir duyuruya kadar geçici olarak ertelenmiştir.” ifadeleri kullanıldı. 

Sınavlarla alakalı resmi bir açıklama bulunmuyor. Kayıt yenileme tarihlerinin belirlenmesiyle sınavlar hakkındaki kararın da açıklanması bekleniyor.

AÖF BAHAR DÖNEMİ KAYITLARI ERTELENDİ

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Kahramanmaraş merkezli deprem sebebiyle üniversitelerde bahar eğitim ve öğretim dönemi açılışını ikinci bir duyuruya kadar geçici olarak erteledi.

YÖK’ün konuya ilişkin açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

“Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat 2023 günü meydana gelen ve 10 ilimizi doğrudan etkileyen deprem nedeniyle;

Bu bölgeden olup diğer illerdeki yükseköğretim kurumlarımızda öğrenim gören öğrencilerimizin eğitim ve öğretime katılamayacak olmaları,


Bu öğrencilerimizden bir kısmının yakınlarının afetten doğrudan etkilenmiş olmaları,

Yükseköğretim kurumlarımızdaki başta öğrencilerimiz olmak üzere akademik ve idari personelimizin arama, kurtarma ve yardım faaliyetlerine katılmaları, dikkate alınarak tüm yükseköğretim kurumlarımızda bahar eğitim ve öğretim döneminin açılışı ikinci bir duyuruya kadar geçici olarak ertelenmiştir.”

AÖF KAYIT YENİLEME NE ZAMAN?

Daha önce yapılan açıklamada kayıt yenileme işlemlerinin 13-24 Şubat 2023 tarihleri arasında yapılacağı duyurulmuştu.

Ancak Kahramanmaraş’ta meydana gelen deprem ve YÖK’ten gelen son açıklamalar ile beraber kayıt takvimi siteden kaldırıldı. Ve akademik takvimde kayıt yenileme işlemlerine dair “ YÖK' ten gelen açıklamaya göre belirlenecektir.” ifadelerine yer verildi.

AÖF SINAVLARI NASIL YAPILIYOR?

Anadolu Üniversitesi güz ve bahar dönemlerinde öğrenciler için ara sınav ve dönem sonu sınavları gerçekleştiriyor. Dönem sonunda başarısız öğrencilere yönelik yaz okulu sınavları  gerçekleştirilir.

Sınavlara giren öğrencilere sorumlu olunan her dersten 20 soru yöneltilirken bu soruların cevaplanması için 30 dakika sınav süresi verilir.

2022-2023 eğitim öğretim senesinde ders geçme notu 35 olarak belirlenmiştir. Ara sınavlar dönem sonu ortalamasına %30, dönem sonu sınavları ise %70 oranında etki eder. 

Yorumlar