Anasayfa /  Foto Galeri

Analistler Merkez Bankası'nın yeniden faiz arttıracağı tarihi açıkladı

Societe Generale analistleri Merkez Bankası'nın acil durum nedeniyle faiz artırımı yapacağı öngörüsünde bulundu. SocGen, bu adımın yine de piyasaları tatmin etmeyeceğini ve TL'nin değer kaybını önlemek için yeterli olmayacağını belirtti.

Analistler Merkez Bankası'nın yeniden faiz arttıracağı tarihi açıkladı - Sayfa 1

Avrupa'nın ana finans şirketlerinden olan Societe Generale (SocGen), Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) bu yılın sonunda ya da gelecek yılın başında "acil durum" faiz artırımına gitmesini ve 2022'nin ilk çeyreğinde politika faizini yüzde 19'a çıkarmasını beklediklerini açıkladı.

Analistler Merkez Bankası'nın yeniden faiz arttıracağı tarihi açıkladı - Sayfa 2

SocGen, bu adımın yine de piyasaları tatmin etmeyeceğini ve TL'nin değer kaybını önlemek için yeterli olmayacağını belirtti.

Analistler Merkez Bankası'nın yeniden faiz arttıracağı tarihi açıkladı - Sayfa 3

SocGen analistleri, müşterilerine gönderdiği notunda "Son üç para politikası toplantısında yapılan 400 baz puan faiz indiriminin ekonomik olarak dayanağı yok. Enflasyon beklentileri bozulmaya devam etti" dedi.

Analistler Merkez Bankası'nın yeniden faiz arttıracağı tarihi açıkladı - Sayfa 4

Cumhuriyet'te yer alan habere göre; TCMB, yüzde 20'ye yakın seyreden yüksek enflasyona ve TL'de art arda gelen sert değer kayıplarına rağmen faiz indirimlerine geçen hafta da 100 baz puan ile devam etmişti.