Anasayfa /  Dünya

Almanya, Türkiye'den 2 bin çalışan istihdam edecek

Türkiye'de işsizlik rakamları düşmezken Almanya gibi ülkeler iş fırsatları sunuyor. Almanya, personel bulabilmek için rotasını Türkiye'ye çevirdi. Almanya, yaşadığı personel sıkıntısı için Türkiye'den 2 bin kişiyi Almanya'daki havalimanlarında geçici olarak istihdam etmek istiyor.

Abone ol
Abone ol 15 Haziran 2022 23:12

Yaz mevsimin gelmesi ve dünya genelinde koronavirüs tedbirlerinin kaldırılmasıyla birlikte havalimanlarında yoğunluk yaşayan ve oluşan personel sıkıntısı nedeniyle uçuşlarını iptal etmek zorunda kalan Alman havacılık endüstrisi, Türkiye'den 2 bin kişiyi Almanya'daki havalimanlarında geçici olarak istihdam etmek istediğini açıkladı.

Almanya dahil Avrupa ülkelerindeki havalimanları ve hava yollarında personel eksikliği sebebiyle uçuşlar iptal ediliyor. Avrupa hava limanlarında yaşanan personel eksikliğine çözüm bulmak isteyen Almanya, rotasını Türkiye'ye çevirdi. Almanya havacılık endüstrisi, Türkiye'de 2 bin personel istihdam etmek istiyor.

Almanya'daki Birleşik Hizmet Sendikası'na göre, Frankfurt, Hamburg veya Berlin gibi büyük havaalanları; güvenlik kontrolü veya check-in gibi yerdeki tüm hizmet alanlarında eleman eksikliği yaşıyor.

Bu sorunun çözülmemesi durumunda Lufthansa'nın, Temmuz ayında Münih ve Frankfurt'taki 900 uçuşu iptal etmek zorunda kalacağı söyleniyor. Alman havacılık endüstrisi, personel sıkıntısına karşı Türkiye'den 2 bin kişiyi Almanya'daki havalimanlarında geçici olarak istihdam etmek istediğini bildirdi.

Alman Hava Taşımacılığı Ekonomisi Birliği (BDL), Federal Çalışma Bakanlığı'na yasal engelleri kaldırmayı amaçlayan bir teklif sundu. Teklifte, "Yer hizmetleri alanında 2 bin kişilik personel sıkıntısı var. Bu personel ihtiyacını kısa vadede karşılamanın bir yolu olarak yurtdışından işçi alımını görüyoruz." ifadesi kullandı.

BDL'ye göre, Türkiye'den gelecek işçilerde, A2 seviyesinde Almanca konuşma, hava yolu birliği IATA'nın gerekliliklerini karşılayan sertifikalı tehlikeli madde eğitimlerine sahip olma ve Alman güvenilirlik kontrollerinin gereksinimlerini karşılama koşulları aranıyor. 

Yorumlar