Anasayfa /  Politika /  Deva Partisi

Ali Babacan'dan TÜİK açıklaması: Güvenilirliği kalmadı

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan Türkiye'de veri güvenirliğinin kalmadığını ve bunun bir an önce yeniden kurulması gerektiğini söyledi.

Abone ol
Abone ol 15 Haziran 2020 15:02

AK Parti'den ayrıldıktan sonra DEVA Partisi'ni kuran Ali Babacan, Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı verilerle ilgili şunları söyledi: "Ben artık bakmıyorum çünkü bakmanın bir anlamı yok. Veri güvenilirliği kalmadı Türkiye’de. Bu veri güvenilirliğini devletin açıkladığı rakamlara güvenin tekrar inşa edilmesi çok önemli," dedi.

Babacan, Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'la ilk kez ters düştüğü konunun ise mali kurallara bağlı maliye politikaları olduğunu belirterek, "Sayın Erdoğan, 'Kendi içimizde IMF yaratmaya gerek yok' diyerek reddetti. TBMM'de Plan Bütçe Komisyonu'nda oy birliğiyle geçti. Genel Kurul'da oylamaya birkaç saat kala gelen talimatla durduruldu." diye konuştu.

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, TELE 1’de yayınlanan Hayatın Rengi programında Tuluhan Tekelioğlu’nun sorularını yanıtladı.

 

Recep Tayyip Erdoğan’ın başbakanlığı döneminde ‘Başbakan Yardımcısı’, ‘Dışişleri Bakanı’ ve ‘Ekonomi Bakanı’ olarak görev yapan Babacan gündeme dair değerlendirmelerde bulundu. 

Babacan, Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı verilerle ilgili şunları söyledi: "Ben artık bakmıyorum. Eskiden çok yakından takip ederdim. Her ayın üçüncü günü saat 10.00’da açıklanırdı. TÜİK bağımsız olduğu için bakan olduğum dönemde bile saat 09.59’da bile rakamları istemezdim onlardan. Ben basından öğrenirdim enflasyonun yüzde kaç çıktığını.

Çünkü TÜİK bağımsız ve gerçekten o ölçümü yapması gerekiyor. Ben artık bakmıyorum çünkü bakmanın bir anlamı yok. Veri güvenilirliği kalmadı Türkiye’de. Bu veri güvenilirliğini devletin açıkladığı rakamlara güvenin tekrar inşa edilmesi çok önemli."

Hamza Yerlikaya'nın Vakıfbank'a atanması

Ali Babacan; eski güreşçi AK Parti Milletvekili Hamza Yerlikaya’nın Vakıfbank’ın Yönetim Kurulu Üyesi, RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin’in de Halkbank Yönetim Kurulu Üyesi olarak atanmasını ilişkin de, "ürkiye ne oldu da bu kadar büyük krizlerin içerisinde yuvarlanıyor? İki tane önemli sebep gösteririm. Birincisi insan kaynağı kalitesindeki erozyon. Kamu yönetiminde, devlet yönetiminde, işini bilen, yetkin insanların sayısı artık bir elin parmaklarını geçmeyecek kadar…

Kararlar da istişare yapılmadan alınıyor. Hangi kurum olursa olsun. Önce dürüst ve yetkin insanlarla çalışacaksınız ve kararlarınızı istişare ile alacaksınız. Şu anda ikisi de yok." değerlendirmesinde bulundu.

Erdoğan'la ilk kez ters düştüğü olayı 

Ali Babacan, 2009 yılında yazdığı istifa mektubuyla dönemin başbakanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’la ilk ters düştüğü olaya ilişkin olarak da, "Başarıları kalıcı kılalım istedik. Bunu mali kuralla yapmak istedik. TBMM’de Plan Bütçe Komisyonu’nda oy birliğiyle geçti. Genel Kurul’da oylamaya birkaç saat kala gelen talimatla durduruldu. Bana sordular o zaman, ben o konuda konuşmama kararı aldım dedim" ifadelerini kullandı. 

Yorumlar