Anasayfa /  Politika /  Gelecek Partisi

Ali Babacan sahaya iniyor ! İşte o tarih...

Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) teşkilatlanma çalışmalarını sürdürürken, 62 il ataması yapılan partide genel başkan Ali Babacan’ın eylül ayı ile birlikte sahaya inmesi bekleniyor.

Abone ol
Abone ol 14 Ağustos 2020 17:44

Demokrasi ve Atılım Partisi kuruluşunun üzerinden geçen 5 ay geçti. Duvar'dan Nergis Demirkaya'nın haberine göre Haziran ayı sonunda ilk il başkanlarını atayan DEVA yönetimi geçen iki ayda 62 il başkanlığına görevlendirme yaptı. Ağustos sonunda 81 il atamasının bitmesi, DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan’ın da kongre ve il binası açılışları için eylül ayında sahaya inmesi planlanıyor.

62 İLE ATAMA YAPILDI, 5 İL KADIN BAŞKANA EMANET

Mart ayında kuruluşunu ilan eden DEVA, 5 ayı geride bıraktı. Parti kaynaklarından edinilen bilgiye göre, aralarında Ankara ve İzmir il başkanlarının da bulunduğu 62 il, 170 ilçe için kurucu heyet ataması yapıldı. Ankara teşkilatı Ali Güven’e, İzmir teşkilatı Mehmet Ali Sarızeybek’e emanet edildi. Van, Gümüşhane, Kütahya, Muş ve Samsun’un kurucu il başkanları ise kadın oldu. Ağustos ayı sonunda 81 il atamasının bitirilmesi hedefleniyor.

 

İLÇE KONGRELERİ 21 AĞUSTOS’TA BAŞLAYACAK

Kuruluşunun hemen ardından yoğun bir teşkilatlanma sürecine giren DEVA Partisi’nin doğu ve güneydoğu il atamaları Şırnak dışında tamamlandı. Türkiye genelinde ilgili kurumlara teşkilatlanma ile ilgili resmi başvuru yapan il sayısı da 33 oldu. 21 Ağustos’ta başlayacak ilk ilçe kongreleri de Erzurum, Muş, Bitlis ve Ardahan’daki ilçe kongreleri olacak. Eylül ayının en geç ikinci haftasında kongrelerin tamamlanması hedefleniyor.

BÜYÜK KONGRE KURUCULAR KURULU ÜYELERİYLE YAPILABİLİR

Seçime girme yeterliliği için siyasi partilerin bir de ilk büyük kongreyi yapma zorunluluğu bulunuyor. İYİ Parti ve HAS Parti örneklerini inceleyen DEVA Partisi bu şartı da kurucular kurulu kongresi ya da daha katılımlı geniş bir kongre ile karşılama planı yapıyor. Bu durumda Eylül ayı sonunda DEVA Partisi’nin büyük kongresini de yaparak seçime girme yeterliliğini elde etmesi hedefleniyor.

BABACAN EYLÜL’DE SAHAYA İNECEK

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, partisinin kuruluşundan bu yana henüz sahaya inmedi. Babacan’ın eylül ayında yapılacak bazı il binası açılışları ve kongrelerine katılması planlanıyor. 7 bölgedeki 7 ilde yapılacak açılış programları ya da kongrelerde konuşacak Babacan’ın ayrıca sivil toplum örgütleriyle görüşmeler yapması, esnaf ziyaretleri gerçekleştirmesi planlanıyor. Parti yöneticileri salgın sürecindeki seyirde çok ciddi bir olumsuzluk yaşanmazsa Babacan’ın bundan sonra daha çok sahada olacağını ifade ediyor.

 

İLK AÇILIŞ TÖRENİ DİYARBAKIR’DA MI OLACAK?

Babacan’ın ilk katılacağı açılış ya da il kongresi için de ayrıca planlama yapılıyor. Bu konuda birçok seçenek değerlendiriliyor, ancak örgütlenme çalışmaları daha önce tamamlanacağı için bir doğu ilinde, örneğin Diyarbakır’da ilk programın yapılabileceği ifade ediliyor. Bir parti yöneticisi bu olasılığa dikkat çekerek, “Işık doğudan yükselir” değerlendirmesi yapıyor.

PARTİNİN HER ODASINDA BABACAN FOTOĞRAFI OLMAYACAK

DEVA Partisi Genel Başkanı Babacan ve parti yöneticileri kurdukları partide farklı bir dil ve üslupla hareket edeceklerinin açıkladılar. Babacan, en son kendisine dönük sert eleştirilerde bulunan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’ye de “Biz yepyeni bir siyasi tarz, siyasi üslup inşa ediyoruz. O tarzda bir üsluba cevap vermeye olumlu bakmıyoruz” yanıtı verdi. Parti kaynakları da, “Bu siyasi hareket yola çıkarken herkesle diyalog olacak, dedik, bu şekilde yol yürüyeceğiz” değerlendirmesinde bulundu. DEVA’nın farkı sadece dil ve üslupla ilgili olmayacak. Parti siyaseti lider üzerine değil ilke ve hedefler üzerine kurulacak. Bir parti yöneticisi, “Göreceksiniz parti binalarında her odada genel başkanımızın fotoğrafları olmayacak. Bizim böyle bir angajmanımız yok. Bir fotoğraf olacaksa bu da Türkiye Cumhuriyeti kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün fotoğrafı olsun. Genel başkanın aidiyeti için bir fotoğraf koyacaksak bu bir tane fotoğraf olsun. Bu parti lider partisi değil, kadro partisi, ilkeler, hedefler partisi olacak. Belki de parti binalarında Babacan fotoğrafı hiç olmayacak. Vatandaşın ilgisi çok yüksek, biz 4-5 ay sonra iktidar alternatifi bir parti olacağız” dedi.

 

 

Yorumlar