Anasayfa /  Foto Galeri

Akıllı telefonunuzun şarjı hızlı mı bitiyor? Bunları uygularsanız pil ömrünüz 2 kat artıyor!

Akıllı telefonlar hayatımızın her yerinde. Her işimizi neredeyse bu teknolojik ürünlerle hallediyoruz. En büyük sorun ise pillerinin çabuk bitmesi. Marka ya da cihaz fark etmeksizin bu cihazların pilleri çabuk tükenebiliyor. Tam işinizin ortasındayken telefon kapanabiliyor. Eğer kesin sonuç almak istiyorsanız bu 8 önemli noktayı uygulayın. Pilinize ömür katacak! İşte akıllı telefonların ömrünü uzatan 8 önemli nokta...

Akıllı telefonunuzun şarjı hızlı mı bitiyor? Bunları uygularsanız pil ömrünüz 2 kat artıyor! - Sayfa 1

ŞARJIN ÇABUK MU TÜKENİYOR?

Akıllı telefonlar artık bir yaşam biçimi haline gelmiş durumda. Her sene hatta her ay çıkan yeni bir marka ve seri ile hayatımızı yarıştırıyoruz. Hatta sosyal hayatımızı, iş hayatımızı ve aile hayatımızı bile bu akıllı telefonlarla yürütüyoruz. Burada yaşadığımız en büyük sorun ise erken biten şarj ömrü. Sizde sürekli yanınızda şarj taşıyorsanız çözüm yolu basit. Bunları yaparak şarj ömrünüzü uzatabilirsiniz. Hem cihazın kullanım süresi uzuyor hem de telefonunuz hızlanıyor.

PİL ÖMRÜNÜ UZATMANIN 8 ÖNEMLİ NOKTASI

1- PARLIKLIĞI KISIKTA KULLAN

İlk önerimiz parlaklık olacak. Çünkü pili en çok tüketen yüksek parlaklıktır. Hatta bazen telefonlarımız otomatik olarak ışığı ayarlar. Buda şarjın hızlı tükenmesine neden olur. Bunun için telefonunuzun parlaklığını düşük tutun ve bu ayarda sabit tutun.

2- WİFİ VE BLUETOOTH'U KAPATTIĞINIZDAN EMİN OLUN

İkinci olarak Wifi ve Bluetooth'u kullanmadığınız sürece kapalı tutun. Eğer sürekli olarak bu özellikler açık kalırsa şarjınız çabuk tükenir. Çünkü telefonunuz sürekli olarak yakındaki ağları ve cihazları tarar. Bunun için telefonunuzda Wi-Fi ve Bluetooth'u kullanmadığınız sürece kapalı tutun.

Akıllı telefonunuzun şarjı hızlı mı bitiyor? Bunları uygularsanız pil ömrünüz 2 kat artıyor! - Sayfa 2

3- ARKA PLANDA ÇALIŞAN UYGULAMALARI KAPATIN

Akıllı telefonlarda en çok şarj yiyen özellik arka planda çalışan uygulamalardır. Bu akıllı cihazlar yeni verileri toplamak ve otomatik olarak kapatmak için uygulamaları genellikle aniden açar. Bundan dolayı bu özelliği devre dışı bırakın. Böylece pil ömrü uzamış olur. Sadece temel uygulamalar açık kalmış olur.

4- KULLANMADIĞINIZ VERİLERİ KAPATIN

Sürekli internete ihtiyacınız yoksa pilden tasarruf etmek için internet bağlantısını veya da mobil verinizi kapatın. Hatta uyumadan önce telefonunuzu uçak moduna alabilirsiniz.

5- AKILLI MODUNA ALIN

Üreticiler ise pil ömrünü göz önüne alarak akıllı cihazlara bir özellik eklemiştir. Güç tasarrufu modu ile pil ömrü uzamış olur. Bazı telefonlarda, özel bir kontrol panelinde veya ekrandan aşağı açılan ayarlarda bulabilirsiniz.

Akıllı telefonunuzun şarjı hızlı mı bitiyor? Bunları uygularsanız pil ömrünüz 2 kat artıyor! - Sayfa 3

6- KONUM SERVİSİNİ KAPALI TUTUN

Sürekli olarak konum özelliğini kullanmıyorsanız konum özelliğinizi kapatın. Çünkü bu özellik çok hızlı şarjı bitirir. Konum servislerini kapatmak pil ömrünü önemli ölçüde uzatabilir.

7- KARANLIK MODUNU KULLANIN

Eski OLED ekranlar, arka plan beyaz olduğunda çok daha fazla güç kullanır ve daha fazla pil tüketir. Bunun nedeni, arka ışığın yalnızca ihtiyaç duyulduğunda açılmasıdır. Pilden tasarruf etmek için siyah arka planlı karanlık modu etkinleştirin.

8- NFC'Yİ KULLANMIYORSANIZ KAPATIN

Çoğu modern cep telefonu, kartlı ödeme cihazlarıyla iletişim kurmak için Yakın Alan İletişimi'ni (NFC) kullanır. Hiçbir şey satın almazsanız, ayarlardan NFC'yi kapatabilirsiniz.