Anasayfa /  Politika

AK Partili belediyeye göre yeni sistem ekonomik krizi derinleştiriyor

AK Partili Şırnak Belediyesi’nin 2020-2024 Stratejik Planı’nda, belediyenin ulaşmak istediği hedeflere ilişkin sorunlar ve etkenler yer aldı.

Abone ol
Abone ol 03 Haziran 2020 21:04

 Şırnak Belediyesi, 2024 hedeflerine etki eden ‘etken ve sorunlar’ arasında “ekonomik kriz, artan işsizlik, siyasal sistemin değişmesi ve Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine geçilmesiyle yerel yönetimlerin yetki ve görevlerinde değişiklikler yapılması”nı gösterdi.

AKP'li Şırnak Belediyesi’nin 2020-2024 Stratejik Planı’nda, belediyenin ulaşmak istediği hedeflere ilişkin sorunlar ve etkenler yer aldı. Politik sorunlar başlığı altında “Siyasal sistemin değişmesi ve Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine geçilmesiyle yerel yönetimlerin yetki ve görevlerinde değişiklikler yapılması” ifadelerine yer verilirken, ekonomik sorunlar “Ekonomik krizin derinleşmesi, ekonominin daralma eğilimine girmesi, artan işsizlik oranları ve istihdam sorunu” diye sıralandı.

 Belediye zayıf yönleri arasında, “deneyim eksikliği, denetim eksikliği, liyakate yeterli önem verilmemesi, çalışanlar arasında ve üst yönetimle iletişim eksikliğini” gösterirken, kendilerini tehdit eden unsurlar arasında “yaşam alanlarının eksikliği, tarım alanlarında küçülme, kamu yatırımlarının azalması” şeklinde bir sıralama yaptı.

Şırnak Belediye Başkanı Mehmet Yarka’nın plan için kaleme aldığı yazıda ise, “Yasaların bizlere verdiği yetkiye dayanarak hazırladığımız 2020-2024 Şırnak Belediyesi Stratejik Planında kente ilişkin vizyonumuzu; ‘Tarihinden Dolayı Doğuştan Marka Şehir Olan İlimizi; Temiz, Disiplinli, Çağdaş, Yeşiller İçerisinde, Sosyal Belediyecilik Açısından Öncü, Kültür ve İnanç Turizminin Önemli Merkezlerinden Olan, Bir Dünya Kenti Yapmaktır’ şeklinde belirledik” denildi. 

Yorumlar