Anasayfa /  Politika

Ak parti sözcüsü'nden Rusya-Ukrayna savaşına ilişkin flaş açıklama!

Rusya'nın Ukrayna'ya saldırıları 7. günde de devam ederken AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik'ten flaş açıklamalar geldi. Çelik "Türkiye diplomatik açıdan anahtar ülke konumunda" ifadelerini kullandı.

Abone ol
Abone ol 02 Mart 2022 13:53

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, partisinin genel merkezinde basın toplantısı düzenledi. Çelik şunları söyledi:

Her türlü işgal girişimini, meşru egemen devletin haklarının yok edilmesini karşı buluyoruz. Ukrayna'nın egemenliğinin, toprak bütünlüğünün hedef alınmasının yanlış olduğunu söylüyoruz.

Türkiye'nin ortaya koyduğu girişimlerin kıymetini bilmeyen, masada olmasın politikaları devam ettirmeye çalışanlar var. Türkiye'nin durduğu nokta, Cumhurbaşkanımızın temasları Türkiye'nin anahtar bir ülke olduğunun altını çizmiştir.

Müttefiklerimiz büyük bir vizyonsuzluk ortaya koydu. Türkiye'nin anahtar ülke olmasına destek vermemeleri görüldü. Şimdi Türkiye'nin kıymetli bir ülke olduğunu ifade ediyorlar.

Müthiş bir akıl tutulması yaşanıyor. Türkiye'nin perspektife sahip olmuş hali iyi değerlendirilmeli. Hem batı hem doğuyla konuşabilen bir ülkeyiz. Bölgemizde böl-yönet değil hep beraber zengin olmak kazan-kazan formülüyle ilişkiler inşa etme deneyimi olan bir ülkeyiz.

Bu saldırılar başladıktan sonra Cumhurbaşkanımız görüşmeler yaptı. Bütün taraflarla bu süreci devam ettiriyor. Önemli olan ateşkesin sağlanması. Bir egemen devlet parçası olan Kırım'ın tanınmasını istemek irrasyonel bir yaklaşım. Müzakere masasına oturulduğunda ortak zemin üzerinde çalışmanın faydası olacaktır.

Bir kez daha çifte standart görülüyor. Ukrayna'daki insanlara sahip çıkılan bu takdiri şayan hareket diğer ülkelerde savaş mağdurların ölüme terk ediyor. 

Ukrayna'daki Türklerin tahliyeleri

Burada bir savaş durumu vardır. Tahliye çalışmaları 24 saat sürüyor. Kuzey bölgedeki illerde oturanlar Rusya üzerinden Türkiye'ye getirilecektir. Rusya ile müzakerelerimiz sürüyor.

Yorumlar