Anasayfa /  Güncel /  Gündem

AK Parti Sözcüsü Çelik'ten Yunanistan ile ilgili sert açıklamalar

AK Parti Sözcüsü Çelik, partisinin MKYK toplantısı sonrasında kritik açıklamalarda bulundu. Yunanistan'ın masadan kaçtığını belirten Çelik, “Biz 'Bir gece ansızın gelebiliriz' lafını terör örgütlerine karşı kullanıyoruz.” dedi. Çelik, “Terörle mücadele operasyonlarımız sürüyor. Bu, Türkiye’nin hiçbir şekilde taviz vermeyeceği ve dünyanın en meşru mücadelelerinden bir tanesidir.” ifadelerini kullandı.

Abone ol
Abone ol 14 Haziran 2022 19:53

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, MKYK sonrasında açıklamalarda bulundu. Çelik, Türkiye'nin 'Mavi Vatan' tanımının hukuka uygun ve meşru olduğunu ifade etti. Çelik, Yunanistan'ın Türkiye'ye karşı tavrını ve ikili oynamasını eleştirerek "Yunanistan masadan kaçıyor" ifadesini kullandı.

Çelik'in açıklamalarından önemli satır başları şu şekilde:

TERÖRLE MÜCADELE ÇALIŞMALARI

Cumhurbaşkanımızın 'Bir gece ansızın gelebiliriz' mottosunda olduğu gibi kararlı bir mücadele veriliyor.

Türkiye ne zaman yeni bir operasyon yapacağını söylese müttefiklerimizden 'endişeliyiz' diye bir açıklama geliyor. Bunu anlamış değiliz.

Terörle 7 gün 24 saat esasına göre mücadele ediyoruz.

Daha önce bunu Afganistan'da yaptılar ve hür dünyanın büyük bedel ödediği bir tablo ortaya çıktı.

Terör örgütleri vekalet savaşında, kendi milli güvenliğimiz için mücadele veriyoruz.

YUNANİSTAN'IN ADALARI SİLAHLANDIRMASI

Efes tatbikatı, büyük katılımlı bir tatbikat olarak dünyanın birçok yerinde ses getirdi. Bakanlığımız ve tüm TSK unsurlarımızı tebrik ediyoruz. Bu tatbikat vesilesiyle Cumhurbaşkanımızın açıklamaları oldu. Yunanistan'ın bunları çarpıtan propaganda faaliyetleri yine harekete geçti. Yunanistan'la sorunlarımızı masada çözecek kabiliyete sahibiz. Ama Yunanistan'ın tavrı, bu süreci olumlu istikamette ilerlemekten mani kılıyor.

Paris Anlaşması'na göre 14 tane adanın silahsız olması gerektiğini söylüyor ama silahlandırmaya çalışıyorlar. Bunun ne anlama geldiğini biliyoruz. En azından işi kitabına uydurmak için yok diyorlardı. Yakın zamanda bundan tamamen vazgeçerek Miçotakis'in bütün niyetini ortaya koyan açıklama yaptı. 'Adalar'ın silahlandırılmaması gibi modası geçmiş şeyler üzerinde durmayacağım' dedi. Bu hukuktur, Paris ve Lozan Anlaşması'nda belirlidir.

Ne zaman hukuka davet etsek maalesef 'saldırganlık' diyorlar.

Açık bir şekilde anlaşmalarda belliyken tutup bu Adalar'ı silahlandırmak hukuk meselesidir. Bunlara 'Türkiye'nin saldırganlığı' diye bir etiket koymaya çalışıyorlar. Bunu iki ülke arasında çözelim diyen biziz ama siz hukuksuzluk konusunda ısrar ederseniz Türkiye'de tavrını ortaya koyacaktır. Hukuka uygun 'Mavi Vatan' tanımımızı bir CHP'li 'maksimalist' olarak gördü. Biz de bunun hukuka uygun olduğunu söyledik. Bunu politik rekabetin bir parçası olarak sunulması son derece yanlış anlaşılmalara yol açar. Hiçbir partinin bu duruma düşmesini istemeyiz. Rakibimiz de olsa...

SİYASETTE MEZHEP TARTIŞMASI

Birtakım mezhep ve etnik kimlik çatışmalarına neden oluyoruz. Daha önceden Bahçeli adayımızın Cumhurbaşkanı Erdoğan olduğunu söylemişti. Ben de adayımızın Cumhurbaşkanımız olduğunu söyledim. Kendisi de ifade etti. Bizim için bu konu nettir. Karşımızdaki ittifak içinse tartışma konusu. Kılıçdaroğlu'nun partisinden de gelen sözler, helalleşme ve hesaplaşma arasında gidip geliyor. Muğlak ve net olmayan bir durum var.

Etnik ve mezhebi kimliğinin aday olmak isteyen kişinin, tartışma konusu yapılması ayıp bir şeydir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan herkes birinci sınıf vatandaştır. Bu tartışma karşısında net bir şekilde ifade ettiler. Herhangi bir kimsenin mezhebi yüzünden ötekileştirilmesine biz izin vermeyiz. Bu konuda herkesin sağduyulu davranmasında fayda vardır. Siyaseti, insanların kimlikleri üzerinden yapmak hepimize zarar verir.

AP'NİN 'TÜRKİYE' RAPORU

AP'nin bir raporu yayımlandı. Demokrasi ve insan hakları gibi konular Türkiye ile bir bilek güreşi yapmak çerçevesinde ele alınmış. Madem bu konuda eleştirileriniz var. Fasılları açın, Türkiye yerine getirirse kapatır, kapatmazsa açık bırakırsınız. İnsan haklarına, Kıbrıs meselesine, Doğu Akdeniz'e ilişkin yapılan her şey, Yunan tezlerinden alınan ifadelerin kopyala-yapıştır yapılmasıdır. Rum tezlerini alıp rapor haline getirmişler. Yunan ve Rum ikilisinin görüşlerinin Tüm Avrupa görüşleri gibi sunulması da sığ bir şeydir.

TÜRKİYE'DEKİ İSRAİL VATANDAŞLARININ TEHLİKE ALTINDA OLDUĞU AÇIKLAMASI

Bunlar kendi ülkeleriyle başka ülkeler arasındaki durumdan dolayı alınan kararlar olabilir ama Türkiye güvenli bir ülkedir. Türkiye'nin güvenli bir ülke olduğunu bilenlerin başında da Türkiye'yi güvenli bir destinasyon olarak tanımlayan İsrail vatandaşlarıdır. Türkiye'nin bütün ülkelerin vatandaşları için güvenli olduğunu söylüyoruz.

ÖZCAN'IN İHRAÇ TALEBİYLE DİSİPLİNE SEVK EDİLMESİ

Bolu Belediye Başkanı Özcan'ın disipline sevk edilmesi kendi iç işleridir. Ancak bu Belediye Başkanı hiçbir siyasi partiye yakıştırmayacağımız uslubuyla gündeme geliyor. Özellikle de nefret ve cinsiyetçi dili çok kolay kullanabilen, Avrupa'daki aşırı sağın kullandığı dili kullanıyor. Bu nefret dili bu kadar vurgulu bir şekilde sahiplenen bir siyasetçi, demokrasi ve temel demokratik organizasyonların sahiplenemeyeceği birisi.

YUNANİSTAN MASADAN KAÇIYOR

Yunanistan'ın başındaki diplomat, asker, basın mensupları var. Bizim mottomozdur, "Bir gece ansızın gelebiliriz." Bizim siyasi dilimize yetişmiştir. Ama emekli bir asker çıkmış sanki, biz onlara savaş ilan ediyormuşuz gibi. Yunan ordusu böyle tiplerin elindeyse trajik bir durumdur bu o ülke için. Miçoktakis'in yaptığı gibi ikili bir ajanda sahibi olmamalıyız. Önce birlikte çözelim dedi sonra Amerikan Parlamentosu'nda 'Türkiye'ye F-16 vermeyin, bize verin' dedi. Yunanistan masadan kaçıyor.

DBP'Lİ VEKİLİN POLİSE YUMRUK ATMASI

Terör demokrasinin ve hukuk devletinin en büyük düşmanıdır. Demokrasiden ucundan kıyısından kabul edilemeyecek, topyekun reddedilecek, dokunulmazlığın arkasına sığınılarak yapılacak bir eylem değildir. Bir kez daha kınıyor ve lanetliyoruz.

Yorumlar